הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל
image-inner-pages2

קבוצות פמיניסטיות בישראל

ישראל התברכה בפעילות פמיניסטית תוססת ועירנית המביאה למרחב הציבורי קולות מגוונים של נשים מקהילות שונות. אתן מוזמנות לפגוש חלק מהקבוצות הפועלות בזירה הפמינסטית בארץ

האם אתן ארגון פמיניסטי ולא נמצאות ברשימה? נשמח אם תשלחו אלינו את פרטיכן ונוסיף אתכן לאינדקס הקבוצות הפמיניסטיות של ישראל. אנא שלחו אלינו את שמכן, פירוט על מה אתן עושות, פרטי אתר ויצירת קשר למייל: info@dafnafund.org.il

 

אחותי
תנועת אחותי נוסדה בשנת 2000 במטרה לפעול למען נשים שאינן נכללות בהגמוניה החברתית, ולקדם את נראותן של הנשים השקופות בחברה הישראלית. התנועה, שהוקמה על-ידי פעילות פמיניסטיות מזרחיות, שמה לה למטרה לקדם בסדר היום הציבורי נושאים של צדק חברתי וכלכלי מתוך תפיסה פמיניסטית רחבה הכורכת יחד אתניות, זהות ומעמד, לאומיות ומגדר.

 

אחת מתוך אחת

מיזם אידאולוגי - פוליטי - פמיניסטי שצמח בפייסבוק במטרה להוות פלטפורמה לשיתוף והפצה של עדויות על הטרדות מילוליות, תקיפות מיניות, מעשים מגונים ואונס, מתוך הכרה שהטרדות ותקיפות קורות לכל אישה בגלל שהיא אישה. "אחת מתוך אחת" נותנת כלי לנערות ונשים (וכן לנערים ולגברים) לתת עדות להטרדה ולתקיפה המינית שהן חוו. המיזם נולד ביוני 2013, בעקבות אווירה שיתופית נשית שנוצרה ברשת ובתקשורת, אחרי הקמתו ופעולתו של תא העיתונאיות (וחשיפת פרשת עימנואל רוזן), שיתוף סיפור האונס של העיתונאית אריאנה מלמד שיצאה איתו לעיתונות אחרי ששופט אמר בבית משפט ש"יש בנות שנהנות מאונס", וקריאתה של העיתונאית שרון שפורר לנשים "לצאת מהארון" ולספר על ההטרדות המיניות שהן עוברות. מיד אחר כך התמלאה הרשת סיפורים של נשים בשמן המלא, שסיפרו ושיתפו סיפורי הטרדות ותקיפות מיניות. "אחת מתוך אחת" החליטה לרכז את כל הסיפורים שעולים בעמוד פייסבוק אחד ומיד עם פתיחתו של העמוד הוצפנו במאות מיילים ביום של עדויות של נערות ושל נשים על הטרדות ותקיפות. 

 

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית

איגוד מרכזי הסיוע הוקם בשנת 1990, ומשמש כארגון גג של תשעה מרכזי סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל. בעוד מרכזי הסיוע פועלים ברמה הפרטנית בהענקת סיוע נפשי וליווי לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, וברמה המקומית בנושאי חינוך הסברה וחיזוק הקשר עם הקהילה, פועל האיגוד ברמה הארצית כסוכנות לשינוי חברתי, למען השגת זכויות ושיפור השירותים הניתנים לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, להפחתת שיעור התופעה ובטווח הארוך למיגורה ומחיקתה מהנוף החברתי הישראלי. בשנים האחרונות השיג האיגוד הישגים רבים בתחום החקיקה, שיפור השירותים הניתנים לנפגעות ונפגעים והגברת מודעות לגורמים ומניעה של תקיפה מינית.

 

אלומות

מרכז אלומות פועל להגדיל באופן מכריע את השתתפותם של אנשים עם מוגבלות בשיח, בפעילות וביוזמות הנוגעים להם וזאת באמצעות ארגוניהם.

כ-20% מהאוכלוסייה בישראל הינם בעלי ובעלות נכויות שונות (קוגניטיביות, סנסוריות, פיזיות ונפשיות). המרכז הוקם בשנת 2002 ופועל בעיקר בצפון הארץ, בכדי ליצור מפגש, לתמוך בשיתופי פעולה ולייעץ לארגונים עבור אנשים עם מוגבלויות. המרכז שם לו למטרה ליצור שיתופי פעולה בין ארגונים של אנשים עם מוגבלויות לבין ארגונים נותני שירותים, עסקים וארגוני מגזר שלישי אחרים. זאת באמצעות קבוצות עבודה בנושא תעסוקה, קידום אורח חיים בריא, מעקב וקידום נגישות במגזר הציבורי, תכנית מנהיגות לסטודנטים, ותכנית מנהיגות עבור נשים. 

 

אישה לאישה

אישה לאישה הוקמה בשנת 1983 והיא ממשיכת דרכה של קבוצת הנשים הפמיניסטיות מחיפה שהנהיגה את המאבק לזכויות הנשים בשנות השבעים. אנו קהילת נשים הפועלת מתוך רצון לקיים הבנה ושותפות בין הנשים בישראל, ללא הבדל דת, לאום, עדה, העדפה מינית ומעמד כלכלי. אנו פועלות למיגור האפליה, האלימות והדיכוי נגד נשים על כל צורותיה; הגנה על זכותנו להחליט בכל הנוגע לגופנו; יצירת תנאים להבנה, שיתוף, ורב-שיח בין נשים הבאות מתרבויות שונות ומרקעים שונים; פעולות לשיפור שירותים קיימים ולהתאימם לצרכינו הייחודיים כנשים; שינוי חברתי על ידי העלאת מודעות לשיווין בין המינים; פעולה נגד כל ביטוי סקסיסטי בחברה והפצת רעיון שיווין הזכויות וההזדמנויות של כל הנשים באשר הן.

 

 

איתך - مَعَكِ

עמותת איתך – مَعَكِ, משפטניות למען צדק חברתי, הוקמה בשנת 2001 על ידי קבוצה של משפטניות במטרה לקדם צדק חברתי לנשים. איתך – مَعَكِ מתמקדת בפעילות למען אוכלוסיית הנשים מהשכבות המוחלשות כלכלית וחברתית. איתך – مَعَكِ פועלת בשלושה סניפים: באר שבע, חיפה ותל אביב. 

מטרות הארגון: קידום זכויותיהן וקולותיהן של נשים, נערות וצעירות בישראל, מכל שכבות האוכלוסיה, שינוי השיח המשפטי והחברתי בכל הנוגע לזכויותיהן וצרכיהן של נשים מהפריפריה הכלכלית-חברתית, הנגשת הידע המשפטי לנשים משכבות מוחלשות (כדי שתוכלנה לממש את זכויותיהן בכוחות עצמן ולפעול כסוכנות לשינוי חברתי) ויצירת מודעות לצדק חברתי בקרב ציבור עורכות-הדין מתוך תפיסה של חובה מקצועית לפעול להנגשת זכויות לכל אדם (ולא רק לאלה שידם משגת לשכור שירותים משפטיים).

 

אל הלב

אל הלב הינה עמותה שהוקמה בשנת 2003, ופועלת למען העצמת נשים ולצמצום האלימות כלפי נשים, נערות, קשישים, ילדים ובעלי צרכים מיוחדים. העמותה פועלת להשגת מטרותיה באמצעות לימוד הגנה עצמית ואומנויות לחימה בגישה הוליסטית ייחודית, כמו גם בעזרת הרצאות, סמינרים, סדנאות, פעילויות למען הקהילה וחינוך בכל רחבי הארץ.

 

 

אמונה

תנועת האישה הדתית-לאומית הוקמה עם הפנים לחברה ולקהילה. פעילותה מתמקדת בתחומי החינוך והרווחה, במפעלי התנדבות וחסד, בחיזוקה של המשפחה היהודית ובקידום מעמד הנשים בישראל. במהלך השנים סללה תנועת הנשים הדתיות והציוניות את דרכה הייחודית במרחב הציבורי, והשתלבה בהדרגה במשימותיה של המדינה החדשה ושל החברה הצעירה המתפתחת בישראל. אמונה גאה לייצג היום את הפנים החדשות של האישה הדתית-לאומית בישראל, ולשקף את דמותה המוערכת של אשת החיל בת ימינו; זאת המשלבת חיי משפחה, השכלה ולימוד, קריירה ועסקים, מעמד חברתי והיענות מתמדת לאתגרי החברה והזמן.

 

אנו - עושים שינוי

הארגון הוא תוצר של מיזוג בין שלושה ארגונים, שהתרחש מתוך הרצון לייצר שיתופי פעולה בחברה האזרחית, על מנת להעצים את הכוח שלנו, ולאפשר עשייה פורה ונרחבת, תוך שמירה על אוטונומיות בתחומי הפעולה השונים. אנחנו עובדים עם ארגונים חברתיים, אנשי תקשורת עצמאית וממוסדת, יוצרים, פעילים חברתיים וסוכני שינוי, קבוצות מיעוט וקהילות, במטרה לקדם שינוי חברתי-כלכלי באמצעות העצמת הקול של החברה האזרחית, לפתח שיח ציבורי דמוקרטי, מגוון ופלורליסטי. לקדם שקיפות בתהליכי קבלת החלטות, והגברת הנראות של מגוון אוכלוסיות מוחלשות וקבוצות מיעוט כדי לחזק את השפעתן על השיח הציבורי. בנוסף, אנחנו פועלים למען גיבוש קהילות ויצירת קואליציות בין ארגונים הפועלים למען מטרות דומות בחתירה למען שינוי חברתי.

 

 

אסוואת – ארגון לסביות פלסטיניות

אסוואת הינה קבוצה של נשים פלסטיניות לסביות, בי-סקסואליות, טרנסג'נדריות, אינטרסקס, קוויריות ומתלבטות. הארגון נוסד בשנת 2002 במטרה לספק בית לנשים להטב"קיות פלסטיניות, ולאפשר להן מרחבים בטוחים, תומכים ומעצימים, בהם יוכלו לבטא את הנושאים החברתיים והפוליטיים העומדים על פיתחנו. אנחנו מתמודדות עם היותנו בנות למיעוט בחברה הישראלית, נשים בחברה פטריארכלית ולהטב"קיות בחברה הטרו-נורמטיבית.

 

אתר משלך

אתר משלך הוקם ומנוהל על-ידי מיכל זאבי ומהווה אתר כניסה למרחב הפמיניסטי הישראלי ברשת. האתר מכיל למעלה מ-600 קישורים לאתרים, בלוגים ודפי פייסבוק של נשים ולמען נשים הכתובים בשפה העברית. האתרים מחולקים לקטגוריות על מנת להקל על ההתמצאות. מטרתו של האתר לאפשר לכל המתעניינות והמתעניינים בתחום למצוא מידע, להצטרף לקבוצות פייסבוק ואף לאתר ארגונים בהם ניתן להתנדב ו/או לעבוד. למען הסר ספק, האתרים הם באחריותם של מקימותיהם ומנהלותיהם. "אתר משלך" נועד אך ורק לאפשר אליהם גישה מאתר מרכזי אחד.

 

באשר תלכי

עמותה ייחודית בפריסה ארצית שהוקמה בעקבות זיהוי צורך מיידי למתן עזרה לנשים חרדיות ודתיות הנמצאות בהליכי גירושין ופרידה. משבר פירוק התא המשפחתי מלווה בקשיים רבים ומורכבים. לאור הקשיים והמורכבות העולים ממציאות זו הוקמה עמותת "באשר תלכי", בכדי לתת מענה לצרכים הפרטניים של אותן נשים במגזר החרדי/דתי לקראת הליך הגירושין ובמהלכו באשר תלכי היא יוזמה חדשנית לחלוטין במגזר הדתי/ חרדי, המשנה תפיסות שעד היום היו מקובלות ומובנות מאליהן במגזר החרדי. 

 

בת מלך – ארגון סיוע לנשים דתיות במצוקה

עמותת "בת מלך" הוקמה בשנת תשנ"ו- 1995 על ידי גורמים דתיים חרדיים, העוסקים בסיוע משפטי ואחר לנשים במצוקה, אשר ראו את הצורך הדחוף במתן מחסה פיזי, הגנה, סיוע נפשי ומשפטי לנשים דתיות-חרדיות הסובלות מהתעללות פיזית ונפשית ע"י בעליהן ונמצאות בסכנת חיים.העמותה שמה לה למטרה לסייע בכל דרך לנשים דתיות הסובלות מאלימות במשפחה, כדי להעניק אפשרות לכל אשה באשר היא, לממש את עצמה כאדם וכאשה ולא להיות מושפלת או מוגבלת בדרך כלשהי, פיזית, נפשית או כלכלית.

 

בת קול

בת-קול – ארגון לסביות דתיות, הוקמה בשנת 2005 בידי נשים שאינן מוותרות על זהותן הדתית, וגם לא על זכותן לממש את חייהן כלסביות.בבת-קול חברות בוגרות אולפנות כגון כפר פינס וצביה, תיכונים דתיים דוגמת פלך, וכן בוגרות מערכת החינוך החרדית. חלקן הקימו משפחה לסבית ומגדלות ילדים עם בנות זוג, חלקן נמצאות בארון. אלו ואלו מתמודדות עם המורכבויות של בחירתן.במסגרת בת-קול מתקיימים מפגשים קבועים ופעילויות חברתיות שונות ללסביות דתיות, מפגשים אלו מהווים מסגרת חברתית וגם משענת ותמיכה.פן נוסף של פעילות ארגון בת-קול הוא הסברה וחינוך לקראת שילוב מלא של לסביות בקהילה הדתית.

 

 גרנית – ארגון למען נשים פרודות וגרושות

עמותת גרנית הוקמה בשנת 2000 על-מנת להתמודד עם סוגיית הנשים הגרושות, הפרודות והנמצאות בהליכי גירושין, ולעזור להן בפתרון מצוקותיהן. העמותה תומכת בנשים בעת המשבר המשפחתי, באמצעות קבוצות תמיכה והעצמה, "קו פתוח", מתן מידע כללי ויעוץ משפטי ראשוני בחינם. בנוסף מקדמת העמותה חקיקה בנושאים בהם הנשים הגרושות מופלות לרעה.

 

האגודה הישראלית ללימודים פמיניסטיים ולחקר המגדר

אתר האגודה הישראלית ללימודים פמיניסטיים ולחקר המגדר נועד לקדם את הלימודים הפמיניסטיים וחקר המגדר, לייצר ולאפשר שיח פמיניסטי עדכני, פלורליסטי ואידיאולוגי, ולעודד יצירת והפצת מידע שיביא להבנת מצבן של נשים. האתר פועל בשיתוף פעולה עם ארגונים העוסקים בהוראה ובמחקר, נשים וגברים בסגל האקדמי, סטודנטיות וסטודנטים, ארגוני נשים, פעילות ופעילי שטח.

 

האגף לשוויון מגדרי וקידום נשים בנציבות שירות המדינה 

האגף לשוויון מגדרי וקידום נשים בנציבות שירות המדינה- פועל ליצירת הזדמנויות שוות לבני שני המינים ולקידום נשים לתפקידים בכירים בשירות המדינה. האגף מקדם יוזמות חקיקה, תיקוני תקשי"ר ופועל לקידום זכויות הורות, נשים ואיזון בית- עבודה, יוזמות שמשפיעות גם על החברה הישראלית כולה. האגף אחראי על תפקידן של כ 80 ממונות על שוויון מגדרי בכלל משרדי הממשלה ויחידות הסמך. בשנה האחרונה, האגף פועל במרץ ליישום דוח ועדת שטאובר.

 

הדסה

הדסה היא הסתדרות הנשים הציוניות באמריקה. הארגון, שבסיסו בניו יורק פועל בישראל ובארצות הברית בתחומי הבריאות והחינוך. הארגון שהוקם ב-1912 מקיים כיום בישראל בישראל מרכזים רפואיים, ומפעיל את כפר הנוער הדסה נעורים סמוך לבית ינאי, כפר הנוער מאיר שפיה וכפר נוער בקריית טבעון, פרויקטים לקידום עלייה ולסיוע לנוער בסיכון. הדסה מיוצגת בישראל על ידי "מועצת הדסה בישראל", ופועלת בשיתוף פעולה עם ויצו. הדסה מפעילה מאז שנת 1998 את קרן הדסה במטרה לתמוך כלכלית במעמדן, ברווחתן ובבריאותן של נשים וילדות בישראל ובארצות הברית. הקרן מתמקדת בסיוע לפרויקטים המשרתים נשים וילדות מקבוצות תרבותיות מגוונות בישראל ובקרב הקהילה היהודית בארצות הברית.‏

 

הוועדה לקידום מעמד האישה

ועדת הכנסת לקידום מעמד האישה, בראשות חברת הכנסת עליזה לביא, פועלת לקידום מעמד האשה לקראת שוויון בייצוג, בחינוך ובמעמד האישי, וכן למניעת אפליה בשל מין או נטייה מינית בכל התחומים, להקטנת פערים בכלכלה ובשוק העבודה ולמאבק באלימות כלפי נשים. בנוסף מפעילה הוועדה את תת הוועדה למאבק בסחר בנשים ובזנות.

 

המטה למאבק בסחר בנשים וזנות 

המטה למאבק בסחר בנשים הוקם בשנת 2003 כשיתוף פעולה בין עמותת עצו"מ – עבודות צדקה ומשפט ומשרד עורכי דין כבירי נבו קידר. בתחילת דרכו קידם המטה למאבק את המודעות לתופעת הזנות וליצירת לחץ בינלאומי על ישראל להביא למיגורה. לקראת סוף העשור הראשון של שנות ה-2000 החל המטה למאבק למקד את עיקר משאביו במאבק בזנות, וזאת מתוך הבנה כי זנות מקומית הינה לא רק המקור והתמריץ לסחר בנשים לישראל אלא גם תופעה שבה הניצול והפגיעה בנשים חמורה כמו בתופעת הסחר. מזה שלוש כנסות מוביל המטה למאבק, בשיתוף פעולה עם חברי כנסת מכלל הקשת הפוליטית, את החקיקה לאיסור צריכת שירותי זנות.

 

העמותה להעצמה כלכלית לנשים

העמותה להעצמה כלכלית לנשים החלה את דרכה בשנת 1997 על ידי קבוצת נשים חיפאיות, פעילות בארגוני נשים ובעיקר בארגון "אשה לאשה". מטרת העמותה היא להביא לידי שינוי חברתי וכלכלי במעמד הנשים בארץ באמצעות מתן סיוע לנשים להגיע לעצמאות כלכלית, על ידי פיתוח עסקים זעירים. העמותה תקדם שינויי חקיקה, הרחבת מדיניות ציבורית תומכת ופיתוח מודלים מגוונים כמענה למגוון אוכלוסיות נשים, כל זאת מתוך גישה פמיניסטית ומתן עדיפות לנשים מקבוצות פגיעות בחברה הישראלית.

 

ויצו

ויצ"ו פועלת לקידום חברה ציונית- הומניסטית , המבוססת על שוויון הזדמנויות בדגש על חינוך ורווחה לנשים, ילדים ונוער תוך שיתוף פעולה עם יהדות התפוצות. החזון הארגון בישראל הוא יצירה של תנועה ציונית בינלאומית א- מפלגתית ועצמאית כלכלית - של נשים מתנדבות. התנועה מובילה לשינויים למען שיפור החברה בישראל, תוך שימת דגש על קידום מעמד האישה, שוויון בחינוך , רווחת המשפחה ותמיכה באוכלוסיות חלשות. מטרות ויצו הן לקדם את מעמד האישה בישראל באמצעות חקיקה, פיתוח מנהיגות ומודעות אישית וחברתית למען שוויון נשים בחברה. להעניק לפעוטות, ילדים, בני נוער וקשישים שוויון הזדמנויות למען צימצום פערים בחברה הישראלית. להתאים את הצרכים המשותפים בין נשים יהודיות בתפוצות ובין נשים בישראל למען המשכיות העם היהודי וקליטת עליה. 

 

חיראאכונא

חיראאכונא היא מטרייה לארגוני חברה אזרחית לארגון ומיקצוע ההתנדבות והמנהיגות הקהילתית. החזון, חברה אזרחית דמוקרטית מתקדמת ומתפתחת המושתתת על ערכים של שוויון, כבוד האדם וחירותו ושמירה על הזכויות הפרטיות והקולקטיביות. חברה המדגישה סולידאריות ואחריות הדדית (تكافل مجتمعي). חברה בה הפרט יכול לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בו ולהשפיע על הטוב הכללי. הייעוד הארגון, העצמת קאדרים צעירים ללקיחת אחריות אקטיבית ועידוד המעורבות החברתית, ההתנדבות והמנהיגות הקהילתית בחברה הפלסטינית בישראל. ליוזמה, מעורבות ולהפעלת אחריות חברתית אקטיבית.

 

  

יד לאישה – סיוע לנשים עגונות ומסורבות גט

ארגון יד לאישה מבית אור תורה סטון הוקם כדי לסייע לאותן נשים שלא מצליחיות להשיג את הגט בתנאים של כבוד. יד לאישה רשמה לזכותה הצלחות במספר רב של תיקי גירושין בבתי דין רבניים. הייצוג בבית הדין למסורבות גט ועגונות כולל מערך של תמיכה נפשית לאורך התהליך. הארגון מפעיל קו חם הנותן מענה לכל אישה במהלך הגירושין

 

כייאן - ארגון פמיניסטי

 אנו, קבוצת נשים פמיניסטיות, הקמנו את עמותת כיאן בשנת 1998 במטרה לקדם את מעמדן וזכויותיהן של הנשים הערביות בישראל. ייחודה של עמותת כיאן בכך שהיא ממקדת את פעילותה בעבודה בקהילה ובהעצמה אישית וקבוצתית של נשים ערביות. הפעילות בקהילה כוללת קורסים, סדנאות ומפגשים קבוצתיים. במהלך פעילויות אלו עולים צרכים ייחודיים לנשים ערביות אשר מתורגמים לפרויקטים בתחום הסנגור והמשפט. כיאן פועלת למען שינוי חברתי והעלאת התודעה הפמיניסטית בקרב ציבור הנשים הערביות בפרט, והציבור הערבי והיהודי בישראל בכלל. הארגון מקיים שיתופי פעולה עם קשת רחבה של ארגוני זכויות אדם, ארגונים פמיניסטיים, ארגוני חברה אזרחית ומוסדות ציבוריים ואקדמיים.

 

כן – כח נשים

עמותת כ"ן הינה עמותה א-מפלגתית שנוסדה בשנת 2000 על-ידי קבוצת נשים עצמאיות, אותן מאחדת מטרה אחת – קידום נשים בפוליטיקה בכל המפלגות והרשימות, ובמשרות הבכירות במשק. מאז ועד היום פועלת העמותה במלוא המרץ לקידום מטרותיה באמצעות מגוון רחב של פעילויות אותן יזמה ומפעילה העמותה.

 

ל.א – לחימה באלימות נגד נשים

עמותת ל.א., הקיימת החל מספטמבר 1977, הצליחה להביא למהפך במודעות החברה הישראלית לתופעת האלימות מבית. הנושא נחשף לכל בית בישראל, לכנסת, למשטרה, למשרדי הרווחה, הבריאות, הקליטה, הפנים, החינוך והשיכון. בשלושת מקלטי העמותה שהו מעל ל-10,000 נשים וילדיהן. בשנים הראשונות לקיום המקלטים, רוב הנשים שהגיעו אלינו היו נשים יהודיות מכל רחבי המדינה. רובן ממוצא מזרחי. לימים הגיעו נשים ערביות (כולל בדואיות ודרוזיות). נשים אתיופיות היו כבר בחודשים הראשונים של המקלט ועם השנים הלך מספרן וגדל. בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת החלו להגיע עולות מחבר העמים: יהודיות, נוצריות, נשים ללא דת ומוסלמיות. נחשפנו לתופעה הנוראה של קרבנות סחר בנשים ונתנו מחסה לעשרות נשים שברחו מסרסורים אלימים. בשנים האחרונות החלו להגיע אלינו נשים, עובדות זרות - עם ובלי רישיונות עבודה, המוכות ונחבלות ע"י בני זוגן.

 

מבוי סתום – למען מסורבות גט ועגונות

מבוי סתום, ארגון ללא מטרות רווח, הוקם בשנת 1995, במטרה להעניק סיוע משפטי וסוציאלי לנשים מסורבות גט, כיום הינו ארגון מוביל במאבק למען פתרון כולל לעגונות ומסורבות גט במדינת ישראל. זאת, בגישה המשלבת טיפול אישי ופרטני יחד עם מהלכים ציבוריים לשינוי חברתי רחב. ברמה האישית מושיט 'מבוי סתום' יד תומכת לנשים עגונות הנמצאות במצוקה ומציע להן מגוון שירותים: ייעוץ וייצוג משפטי, תמיכה נפשית, ליווי אישי ותכניות העצמה ותרפיה. ברמה הציבורית, חותר מבוי סתום לפתרון ולמניעת בעיית סרבנות הגט, באמצעות קידום פתרונות הלכתיים ושינויי חוקי הנישואין והגירושין בישראל, יצירת לובי אזרחי, פיתוח רשת של קשרים אסטרטגיים, העלאת קמפיינים למודעות ציבורית, חתירה לשינויי דפוסי עבודה בתוך בתי הדין הרבניים, עידוד הקמת בתי דין פרטיים ופעילות למען מינוי דיינים ראויים.

 

מהפך -تغيير

עמותת מהפך--تغيير (תע'ייר) הינה ארגון יהודי-פלסטיני, פמיניסטי, לשינוי חברתי דרך חינוך והעצמה קהילתית, הפועל למען שוויון הזדמנויות וצמצום פערים חינוכיים וחברתיים. עיקר הפעילות של מהפך-תע'ייר נמצאת בקהילת הלימוד, בה סטודנטים מעבירים פעילויות קבוצתיות וחונכויות אישיות לילדים ונוער, תוך עידוד מעורבות ההורים ותושבים נוספים (בעיקר תושבות). המודל ההוליסטי שם דגש רב על התרומה הפעילה של כל מי שלוקח חלק בקהילה: ילדים, תושבים וסטודנטים. מודל חינוכי ייחודי זה מעודד ובונה חברה אזרחית דמוקרטית חזקה, ברמה המקומית וברמה הארצית, תוך קידום דיאלוג וסולידריות בקהילות.

 

מכינת עלמה למנהיגות נשית 

תוכנית חינוכית של הסוכנות היהודית, המיועדת לבוגרות כיתה י"ב בדגש על צעירות בעלות פוטנציאל מנהיגות גבוה, מרקע מגוון ביותר: פריפריה ומרכז, דתיות וחילוניות, עולות וצבריות. מחזור א' של "עלמה " החל לפעול ב-27 באוגוסט 2013 והסתיים ב-27 בפברואר 2014. 17 מתוך 18 בוגרות המחזור הראשון קיבלו שיבוץ משופר לתפקידים משמעותיים בצה"ל. מטרת המכינה לעודד את החניכות למצות את הפוטנציאל הגלום בהן. לחיות חיים של משמעות מתוך בחירה ולקיחת אחריות בכל תחומי החיים כחלק מתהליך בירור זהותן האישית. אמונתנו היא כי במפגש הנשי גלומות אפשרויות לתהליך עמוק, מעצים ומשמעותי אשר יוביל לצמצום הפערים הגדלים והולכים.

 

 מעגן – מקלט לקורבנות סחר בנשים

המקלט, מעצם היותו ביתן של הנשים, הוא מספק עבורן את מכלול המענים לצורכיהן הפיזיים (הגנה, הזנה), הרפואיים, הרגשיים והחברתיים. הנשים שותפות מלאות בניהול ואחזקת הבית וכן בקבלת החלטות בכל הנוגע לנעשה בו. במשך שהותה במקלט, אשר עשוי לנוע בין שלושה חודשים עד שנה, נבנית תוכנית טיפול ושיקום התואמת את צרכיה הייחודיים של כל אשה. המקלט פועל על פי דגם של קהילה טיפולית (Theraputic Community) ומכאן שכל התערבות נעשית בראיה מערכתית הוליסטית וניתנת תוך התייחסות למכלול מרכיבי חייה בעבר, בהווה ובעתיד.

 

מכינת אילאיל

המכינה, מסגרת קדם צבאית, היא מסגרת של העמקה ולמידה בסוגיות אישיות, סוגיות חברתיות ובסוגיות נוספות. תכנית ייחודית הנמשכת עשרה חודשים בעיר העתיקה בבאר שבע. במסגרת התכנית נפגשות החניכות עם החברה בישראל, מסך הציניות והאדישות יורד ומדד המעורבות והעשייה עלה. במסגרת המכינה מקבלות החניכות כלים למחשבה ולפעולה, וחוות חוויות שונות דרך התנסות, הכנה לשירות משמעותי, הכרת הארץ ועשייה בקהילה. בימינו צעירות גדלות לתוך עולם מורכב בעבורן כנשים, עולם עמוס בציפיות סמויות וגלויות מהן. מכינת אליאל מעוניינת ליצור מסגרת לחניכות בה המבט על כל צעירה הוא מעמיק ומשמעותי יותר - מסגרת שמאפשרת לחניכות לשאול שאלות ולמצוא תשובות בסביבה מגינה ומכילה. 

 

 מעון חירום לנשים

מעון חירום לנשים הוקם בשנת 1995 ע"י הרשות המקומית, משרד הרווחה וקואליציית הנשים המקומית ומאז מפעיל מעון לנשים מוכות ולילדיהן הממוקם באזור הצפון. המעון קולט ומטפל בנשים וילדים שהגיעו אליו מכל רחבי הארץ. מטרת עמותת מעון חירום לנשים היא לספק הגנה פיזית ונפשית, ולטפל בצרכיהם הרבים והמגוונים של הנשים והילדים שמגיעים למעון. ייחודו העיקרי של מעון חירום לנשים הינו  במודל הרב-תרבותי על פיו הוא פועל, מתוך אמונה שרק כך ניתן לתת שירות רגיש תרבותית ומקצועי לכל אשה נפגעת אלימות וילדיה, בלי הבדל דת, לאום, גזע וצבע. 

 

מרכז ייעוץ לאישה

מרכז יעוץ לאשה הינו מרכז ייחודי המתמחה בטיפול פסיכולוגי לנשים בגישה פמיניסטית. מאז הקמתו כארגון ללא מטרות רווח בשנת 1988, טיפל המרכז באלפי נשים מכל שכבות החברה הישראלית, ללא הבדלי דת, גזע, מוצא, גיל, העדפה מינית, רמת הכנסה או השכלה.מעל 300 נשים מטופלות מדי שבוע בשני סניפי המרכז הפועלים ברמת גן ובירושלים, בידי צוות מקצועי של 25 עובדות סוציאליות קליניות, פסיכולוגיות קליניות ופסיכיאטריות, המתמחות בטיפול בנשים בכלל ובנשים עם טראומה בפרט. תעריפי הטיפול נקבעים על פי הכנסתה של כל מטופלת ומתוך התחשבות במצבה המשפחתי ובמכלול תנאי הקיום שלה. נשים רבות זוכות לתעריף מסובסד, המאפשר להן לקבל טיפול איכותי ומקצועי לתקופה שאינה מוגבלת בזמן.

 

מרכז מדיה נשים

מרכז מדיה נשים ב"אנו" נוסד במהלך 2014 ומהווה פרויקט דגל של הארגון. מטרת המרכז לתת מענה מקיף לבעיית הייצוג והמגוון של נשים באמצעי התקשורת השונים ועל ידי כך בחברה הישראלית כולה. המרכז אשר פועל בין היתר כ"האב" דיגיטלי, שם לעצמו מטרה לשנות את השיח באמצעי התקשורת שיהיה מכבד, מגוון ושיווני יותר כלפי נשים. המרכז פועל בכמה אסטרטגיות: הקמה ותמיכה בתאים של סוכנות שינוי, מיגור הטרדות מיניות בתקשורת, אתר מרכז מדיה נשים ו"מועצת החכמות", מוניטורינג, הכשרות תקשרות, לובי, קמפיינים מידע ומערכי שיעור. המרכז הוקם על ידי ורד כהן ברזילי, כפרויקט אותו יזמה ענת סרגוסטי, בתפקידה כמנכ"לית אג'נדה. עם האיחוד בין אג'נדה לארגונים השדרה ועורו, הפרויקט יצא לדרך וזכה לשילוב בין מעטפת התקשורת וההכשרות של אג'נדה לבין הפורטל הדיגיטלי של השדרה.

 

 

מרכז מהות (נסגר ב-2013)

מטרת המרכז היא לקדם ולהבטיח את זכותן של נשים לחיים כלכליים ותעסוקתיים הוגנים. על מנת להשיג משימה זו, אנו מתמקדות בהסרת חסמים מבניים, חברתיים ואישיים המקשים על נשים להשתלב בתעסוקה, להתקדם בה, להתפרנס בכבוד ולהשיג בטחון כלכלי. אנו פועלות מכוח חזון של צדק חברתי-כלכלי, על בסיס אמונה בכוחותיהן וביכולותיהן האישיות והמקצועיות של נשים ומתוך תפיסת עולם פמיניסטית.

 

מרכז רקמן

המרכז לקידום מעמד האשה ע"ש רות ועמנואל רקמן, הפועל במסגרת הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, נוסד בשנת 2001 במטרה להביא לביעור האפליה נגד נשים ולחזק מעמדן בחברה הישראלית. זאת באמצעות תרגום ידע ומחקר אקדמאי לפעילות מעשית ויישומית. המרכז מפעיל תוכנית לסיוע משפטי לנשים בענייני משפחה, עוסק בפעילות ציבורית, במחקר ובהעצמת נשים. כיום, המצב המשפטי והחקיקתי בדיני המשפחה אינו מקנה את ההגנה הראויה על זכויות נשים, ואינו מגביל בצורה מספקת את יכולתו של הבעל "לסחוט את דמי הגט". התמודדות הנשים עם קשיים כלכליים ומשפטיים אלה, מעצימות את הצורך ביצוג משפטי הולם בהליך, אשר יבטיח שמירת בטחון כלכלי ויביא לשינוי כולל באיכות החיים בישראל.

 

מרכז צדק לנשים

ארגון משפטי ציבורי שמטרתו להגן על זכותן של נשים לשוויון, לכבוד ולצדק בדין הדתי במדינת ישראל. מאז נוסד ב-2004 מהווה המרכז כתובת עבור נשים ישראליות אשר ההלכה היהודית חלה עליהן במסגרת הדין האישי. המרכז מסייע במקרים של עגינות (נשים מסורבות גט), במקרים של ממזרות (ילדים הנולדים מחוץ למסגרת הנישואין בנסיבות מסוימות) ובמקרים של בעיות הנוגעות לגיור (בדרך כלל של נשים). המטרה העיקרית של "מרכז צדק לנשים" היא לקדם פתרונות יסודיים לבעיית העגינות וסרבנות הגט, לבעיית פסילת הגיורים בישראל ולמצוקת הממזרות. אנו בוחרות לייצג נשים במקרים שבהם יש סיכוי ליצור תקדימים משפטיים שיעזרו לכלל הנשים בבית הדין, בבית המשפט לענייני משפחה או בבג"צ.

 

מתפקדות – הלובי לשוויון בין המינים

קבוצת נשים וגברים ששמו להן/ם למטרה לקדם את השוויון בין נשים לבין גברים בישראל, באמצעות פנייה ישירה לח"כים ולשרים בממשלה ובאמצעות העלאת הנושא לסדר היום הציבורי. חברות/י הקבוצה מקדמות ערכים פמיניסטים באמצעות התפקדות למפלגה וכך יוצרות קבוצת מתפקדות/ים בתוך המפלגות השונות. המטרה היא יצירת קבוצת מתפקדות בעלת מסה קריטית, המשפיעה באופן ישיר על הח"כים והשרים של המפלגה. הקבוצה מארגנת מדי שבוע הרצאות בנושאים פמיניסטים, כגון טרור מיני, מדיה, רפואה, הורות, תעסוקה וחינוך.

 

נטע - המרכז לפיתוח קריירה

ארגון ללא מטרת רווח הפועל במגזר הפרטי והציבורי במטרה לסייע לנשים לממש את שאיפותיהן המקצועיות, להתקדם ולהצליח בעולם העבודה וליצור תרבות ניהול המקדמת הוגנות מגדרית. העמותה הוקמה בשנת 2006, ומנוהלת על ידי ד"ר יעל יצחקי, פסיכולוגית חברתית וד"ר לניהול. נטע פועלת בחמש דרכים מרכזיות: 1. הרצאות, קורסים וסדנאות בארגונים 2. קורסים וסדנאות לנשים במרכז נטע. 3. קורס לנשים בחברה הערבית  4. מדד נטע® לארגונים – מדד מגדרי ייחודי, פרי פיתוחה של העמותה, הבוחן את התרבות הארגונית באמצעות מספר קריטריונים חיוניים למימוש הפוטנציאל המקצועי של העובדים והעובדות בארגון. . 5. מחקרים על ההשפעה של עולם העבודה על נשים וגברים, במטרה להרחיב את האפשרויות המקצועיות של נשים ושל ארגונים בעזרת הידע הנרכש.

 

נע"ם - נשים ערביות במרכז

נשים ערביות במרכז הינה עמותה ללא מטרות רווח שהוקמה ב-2009 על ידי קבוצה של נשים צעירות. במטרה לחיזוק מעמדה של האישה הפלסטינאית בערי המרכז. העמותה מפתחת תכניות קהילתיות בתחומים שונים במטרה לעודד ולעזור לנשים ערביות לקחת חלק פעיל ותפקיד משפיע בסביבתן בתחומי החינוך, החברה, הכלכלה והפוליטיקה. העמותה נאבקת בתופעות של אפליה ודיכוי נגד נשים ערביות על רקע לאום ומין, ובראש ובראשונה תופעותשל אלימות בתוך החברה ובתוך המשפחה. העמותה פועלת דרך חינוך, העלאת מודעות והקמת מרכזים המספקים תמיכה לנשים ונערות. מטרת הארגון היא לסייע לנערות ונשים ערביות להתמודד עם האתגרים בפניהם הן נצבות בחיים האישים והקהילתיים זאת בשיתוף בין הארגון ובין מתנדבות ליצירת שינוי מתוך החברה הערבית.

 

נעמ"ת

נעמת, תנועת הנשים הגדולה בישראל, היא מלכ"ר, שמטרותיו לקדם את מעמד האישה בישראל, ולהביא לשינוי המדיניות החברתית לקראת השגת שוויון בין המינים במשפחה, בעבודה, בחברה ובכלכלה. נעמת היא תנועת שטח פוליטית רב מפלגתית. כל חברות ההסתדרות הן חברות בנעמת, ומקיימות מידי 5 שנים בחירות לראשות התנועה ולמוסדותיה. נעמת פרושה בכל הארץ - מדן ועד אילת - באמצעות 30 מרחבים. בראש כל מרחב עומדת יושבת ראש נבחרת.

 

נשות הכותל

נשות הכותל נאבקות להכרה בזכותן להתפלל יחד כנשים בקול ובשירה, כשהן עטופות בטלית ותפילין – לנוהגות כך – ולאפשר הכנסת ספר תורה לרחבת הנשים על מנת לקיים קריאה בתורה כמקובל וכהלכה בראשי חודשים ובכלל. נשות הכותל ממשיכות לפעול למתן אפשרות לנשים לקיים את קריאת התורה, מתוך ספר התורה, בעזרת הנשים. נשות הכותל רואות חשיבות רבה בקידום זכויותיהן של נשים בכלל, ושל נשים דתיות בפרט במדינת ישראל. פעילות הארגון רבת השנים תרמה ותורמת בפועל להעלאת המודעות הציבורית למצבן הפוליטי, הדתי והחברתי של נשים , ומניע נשים לקחת אחריות על מעמדן הדתי בקהילתן. נשות הכותל שותפות לארגונים רבים בארץ ובעולם, אשר שמו להם למטרה לחזק ולקדם את הפלורליזם הדתי בישראל. 

 

נשים נגד אלימות

עמותת "נשים נגד אלימות" היא ארגון פמיניסטי ועמותה לשינוי חברתי אשר פועלת למען קידום מעמדן של הנשים הערביות בישראל. העמותה נוסדה בשנת 1992 על-ידי קבוצת נשים ערביות חלוצות, ביניהן עובדות סוציאליות, עורכות דין ופעילות בארגוני נשים. בתחילת דרכה, העמותה יזמה הקמת המקלט הראשון לנשים ערביות במדינה, משנת 1993 ומפעילה את מרכז הסיוע לנפגעות אלימות מינית ופיזית, ויסדה שתי דירות המעבר לנשים ונערות במצוקה.

 

נשים לגופן

עמותת נשים יהודיות ופלסטיניות בישראל ממגוון תרבותי, דתי, גילאי ורב-מקצועי, הפועלות למען קידום בריאות נשים בישראל. "נשים לגופן" הוקמה ב-2005 כדי להעלות לסדר היום הציבורי את מצב בריאותן של נשים ממגוון הקבוצות בישראל וכן מתוך כוונה ליצור מאגר ידע בהיר, ברור ונגיש שיאפשר לנשים להכיר את גופן, מיניותן ובריאותן, ולהשתמש בשירותי הבריאות בצורה מושכלת ומלאה. אנו פועלות מתוך אמונה בנשים כמקור סמכות ביחס לגופן וכשותפות מלאות לקבלת החלטות, החל מבריאות אישית וכלה במדיניות הבריאות הציבורית.

 

 ספירניסטיות - הפורום הפמיניסטי של מכללת ספיר

הפורום הפמיניסטי במכללת ספיר הוקם בשנת 2010 בידי נשות ואנשי אקדמיה מהמכללה. הוא נועד לקדם עשייה אקדמית וחברתית, שמטרתה השגת צדק מגדרי ומיני, הן בתוך מכללת ספיר והן מחוצה לה. הוא פתוח לכל נשות ואנשי הסגל מינהלי והאקדמי במכללה. חלק מפעילותו פתוחה גם לסטודנטיות ולסטודנטים הלומדים במכללת ספיר, כמו גם לתושבות ותושבי האזור.

 

עיקר – הקואליציה לזכויות נשים עגונות
עיקר היא קואליציה בינלאומית של 27 ארגונים, הפועלת לקידום מציאת פתרונות במסגרת ההלכה לבעייתן של עגונות ומסורבות גט ולמיגור התופעה. הקואליציה מאחדת ארגונים חברתיים,ארגוני נשים, ארגונים למען זכויות אדם וצדק חברתי ומרכזים אקדמיים, בעלי תפיסות עולם וגישות דתיות שונות ומגוונות. הקואליציה פועלת למיגור תופעת סרבנות וסחטנות הגט. הקואליציה פועלת למען כל הנשים היהודיות בישראל ובעולם על מנת שאף אחת מהן לא תהא כבולה בכבלי הנישואין בניגוד לרצונה  ולא תיאלץ להיכנע לדרישות סחטניות כדי לקנות את גיטה.

 

פמיננסי - מכללה כלכלית לנשים

המכללה הוקמה על ידי ד"ר לילי ניר ז"ל בשנת 2002 ופעלה כעשור בהכשרת נשים לניהול פיננסי של כספן מניהול תקציב אישי ומשפחתי ועד השקעות בשוק ההון. בסוף 2011 נפטרה לילי ועבודת המכללה הודממה לאחר שהכשירה אלפי בוגרות ברחבי הארץ במורשת ברורה. בינואר 2013 חודשה פעילות המכללה ופמיננסי החלה לפעול במלוא עצמתה למען קידום נשים בפן הכלכלי ע"י ענת ניר, יעל קפלן וליאת ארבל שהן ממשיכות דרכה של ד"ר ניר. מטרת פמיננסי להגיע למספר רב של נשים בכל רחבי הארץ והיא עושה זאת לצד ויחד עם מרצות בכירות משוק ההון החוק והמשפט ובעזרת שיתופי פעולה עם ארגונים, מנהלי נשים ורשויות.

 

פרלמנט נשים

פרלמנט נשים הוקם בנובמבר 1999, על ידי תנועת ש.י.ן (התנועה לשוויון בייצוג נשים -http://www.shin-women-equality.org.il/), ה"ן (הרצליה נשים), קרן פרידריך אברט, מכללת בית ברל ועיריית הרצליה. במהלך 17 שנות פעילותו קיים הפרלמנט למעלה מ-90 מושבים, במטרה לעודד יצירת בולטות לפן הפמיניסטי בשיח הציבורי ולעמדות מקוריות וביקורתיות של נשים בישראל ממגוון מסגרות השתייכות. הפרלמנט העלה לראשונה לדיון ציבורי נושאים כמו סחר בנשים, זנות, פורנוגרפיה ופרסום פוגע, חזקת הגיל הרך, מועמדות אישה לנשיאת המדינה ועוד.

 

 קואליציית נשים לשלום

קואליציית נשים לשלום היא ארגון פמיניסטי שהוקם בנובמבר 2000, עם פרוץ האינתיפאדה השנייה. בקואליציה שותפות נשים ממגוון רחב של מגזרים וזהויות, והיא מחויבת למאבק לסיום הכיבוש וליצירת חברה צודקת, תוך הרחבת מעורבותן והשתתפותן של נשים בשיח הציבורי. הקואליציה יוזמת קמפיינים ציבוריים ופעילויות הסברה וחינוך, תוך מחויבות לפיתוח והטמעה של שיח פמיניסטי בכל זירות החברה.

 

קול האישה
מרכז נשים בירושלים, שהוקם ב-1994, ומקדם מודל פמיניסטי רב-תרבותי לשינוי חברתי. זהו ארגון השטח היחיד בעיר, בו נשים מקבוצות שונות נפגשות לדיונים, לסדנאות ולפעילויות המעצימות נשים. הגישה של הארגון מעוגנת בתפיסה שלנשים עצמן יש מקורות עוצמה ושתפקידנו לשמש כסוכנות של שינוי הן ביחס לאי הצדק בחלוקת המשאבים החברתיים והכלכליים, והן בסיפוק כלים להעצמה אישית וחברתית.

 

קולך – פורום נשים דתיות
תנועת 'קולך - פורום נשים דתיות', נוסדה בשנת תשנ"ח (1998) במטרה להוביל שינוי חברתי ותודעתי בנושא שוויון מגדרי בקהילה הדתית בישראל; להפיץ את ערכי השוויון והכבוד ההדדי, לפעול לשוויון הזדמנויות לנשים בתחום הציבורי, לקדם את זכויותיהן בספירה הדתית וההלכתית, לתקן את העדר השוויון במעמדן האישי בנישואין הדתיים ולהיאבק באופן נחרץ בכל צורה של אלימות מגדרית.

 

רוח נשית

עמותת "רוח נשית" - עצמאות כלכלית לנשים נפגעות אלימות - הוקמה במרץ 2007 כדי לסייע לנשים נפגעות אלימות לצאת ממעגל האלימות באמצעות פיתוח יכולות כלכליות וצמיחה אישית. בעמותה חברות נשים נפגעות אלימות, אנשי ונשות אקדמיה, נשות עסקים ומתנדבות רבות מתחומי ידע שונים. ברוח נשית מתקיים מרחב מצמיח ומעצים של נשים למען נשים, המבוסס על מיקוד בכוחות ויכולות של הנשים עצמן בשילוב עם הכוחות של הקהילה והמגזר העסקי .

 

שדולת הנשים

שדולת הנשים בישראל היא עמותה עצמאית וא-מפלגתית, המובילה מזה 27 שנים שינוי חברתי בישראל. מטרתנו: להפוך את ישראל למדינה שוויונית בה זוכים כל אזרחיה ואזרחיותיה לשוויון, להלכה ולמעשה. המסע הארוך והמתמשך של השדולה בהובלת שינוי חברתי נעשה במקביל בערוצים שונים: חקיקה ואכיפה; פעולה למען ייצוג הולם; חינוך לשוויון בין המינים; הגדלת אפשרויות התעסוקה של נשים והתעצמותן; וכן העלאת המודעות לזכויות נשים לראש סדר היום הציבורי. שדולת הנשים מובילה תהליך של שינוי חברתי, שבסופו של דבר יצור חברה צודקת ושוויונית יותר. חברה שבה נשים, ללא הבדל מין, דת, גזע או מוצא, תהיינה בעלות זכויות ומעמד שווים המגיעים להן כבנות אדם.

 

 

שוברות שתיקה

שוברות שתיקה הינו אתר שהוקם ביוזמה פרטית, ומטרתו היא לספק מידע ותמיכה בכל הנוגע לנושאי האלימות המינית והפיזית, שלצערנו הרב הפכו לאירועים שכיחים. המטרה שלנו היא לעזור לנפגעי האלימות המינית ואלימות "רגילה" לשבור את קשר השתיקה שהם יצרו בינם לבין העולם ולספק להם מעין מקלט – בית מוגן, מקום בטוח שבו יוכלו לכתוב על הפגיעה ועל ההתמודדות איתה ללא כל חשש ובמקביל לקבל את מלוא התמיכה שהם זקוקים לה.

 

 

שוות

 שוות - המרכז לקידום נשים בזירה הציבורית הוקם במכון ון ליר בירושלים בתמיכת קרן דפנה יזרעאלי בסוף שנת 2009 מתוך מחויבות לרעיון של הטמעת חשיבה מגדרית (gender mainstreaming) כאסטרטגיה כוללת לקידום מעמדן הדמוקרטי והאזרחי של נשים מקבוצות שונות. עמדה זו מבקשת להוציא את סוגיית אי-השוויון המגדרי מן ה"גטו הנשי" ולנסחה מחדש בתור תפיסת עולם חברתית כללית הנוגעת לגברים ולנשים כאחד ולסדרי החברה בישראל בכלל. שוות שם לו למטרה להפוך את המושגים של שוויון מגדרי לחלק בלתי נפרד מן החשיבה והפעולה של קובעי המדיניות והמתכננים בתחומי החיים השונים.

 

 

 שותפות شريكات partners

 קואליציית שותפות הוקמה בשנת 2011, במטרה להציב על סדר היום הציבורי והמדיני אג'נדה סוציו-אקונומית הדורשת שוויון וצדק כלכלי ותעסוקתי לנשים בישראל. "שותפות" הוקמה ע"י שמונה ארגונים פמיניסטיים מובילים, במטרה להשמיע קול מאוחד ואיתן בציבוריות הישראלית ולמען שינוי המצב הקיים. כל אחד מהארגונים השותפים מומחה בתחומו ותורם לשותפות: בחינה מגדרית של המדיניות הכלכלית בישראל, קידום תעסוקה בקרב נשים מאוכלוסיות מוחלשות, העצמת נשים בעסקים, סיוע משפטי לעובדות מוחלשות, קידום מדיניות שוויונית ועוד. הקואליציה פועלת בעיקר בכלים תקשורתיים – במדיה ובניו-מדיה, ניהלה קמפיין לקראת הבחירות הכלליות בינואר 2013 להעלאת אחוז הנשים ברשימות השונות ובכנסת, כזירה המרכזית לקידום סדר יום מגדרי.

 

תוֹּפֶשֶת - מקום לאמהות פמיניסטיות

תּוׂפֶשֶת היא מקום לביטוי, חשיבה, השראה, משחק ושיתוף לאימהות פמיניסטיות, אקטיביסטיות ולנשות חינוך. המטרות של ההתארגנות הן: ליצור קהילה פמיניסטית של אמהות, הורים, משפחות, ילדות, ילדים ונשות חינוך. ליצור דיון על חינוך פמיניסטי, חינוך לשלום, חינוך רב תרבותי וחינוך סביבתי במסגרת המשפחה והקהילה. ליצור ולהפיץ ידע, בנוגע לאימהות פמיניסטית, חינוך פמיניסטי מהגיל הרך ועד הבגרות. בכדי להשיג את אותן המטרות בשלב הראשון הוקם אתר אינטרנט המאגד בתוכו ידע, רעיונות, מחשבות וכלים לאימהות פמיניסטית. לדוגמה, רעיונות למשחקים, ספרים, שיחות עם ילדות וילדים, הפניות לבלוגים וגישות שונות בהורות ואימהות פמיניסטית. בשלב השני: הקמת משחקייה קהילתית לשינוי חברתי. משחקייה לילדות וילדים, לאימהות ולהורים, בה נוכל ליצור מרחב בטוח ומוגן לחינוך, לעשייה חברתית, למשחק, להתפתחות ולהיכרות. 

 

תנועת נשים דמוקרטיות בישראלברית בין ארגון נשים ערביות שהתחיל לפעול בשנת 1948 ונקרא "אלנהדה אלנסאאיה" לבין ארגון נשים דמוקרטיות מתקדמות יהודיות. שני הארגונים החליטו להתאחד במטרה להרחיב את פעילותם, וגילו שמטרותיהם ויעדיהם דומים. כתוצאה מהברית הוקמו סניפים בכל עיר וכפר בארץ שבהם פעלו בשותפות נשים יהודיות וערביות. מטרותינו הן לפעול למען שלום צודק באזור ובעולם, למען דו קיום בין שני העמים הישראלי והפלסטיני; לפעול למען זכויות שוות לנשים בכל תחומי החיים, בחברה, בפוליטיקה ובעבודה; לפעול למען הגנת זכויות הילדים והבטחת עתיד זוהר בכדי לחיות בבטחון ובשלום.