הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל

חמוטל גורי / סמאח סלאימה

חמוטל גורי, מנכ"לית קרן דפנה, כותבת על סמאח סלאימה, מייסדת עמותת נע"ם – נשים ערביות במרכז, רכזת פרויקט בנושא מניעת אלימות בחברה הערבית בישראל ובלוגרית בשיחה מקומית.
 

סמאח ס

 

פגשתי את סמאח סלאימה سماح سلايمة לראשונה לפני חמש שנים בעיר לוד, שם הקימה את נע"ם – נשים ערביות במרכז. אהבתי את משחק המילים שסימן הן את המקום הגיאוגרפי והן את הצורך לשים את המנהיגות, הזכויות והרווחה של נשים ערביות בערים המעורבות בחצר האחורית של תל-אביב במרכז סדר היום. 

בסמאח נמזגו יחד איכויות של יזמת, מנהיגה, מספרת סיפורים ואמנית סטנד-אפ פמיניסטית. וזה אינו עניין של מה בכך. יש בה יצירתיות מתפרצת שדוחפת אותה ליזום עוד ועוד רעיונות, אך גם את הסבלנות הנדרשת כדי לראות אותם מבשילים אט אט. יש בה מחויבות עמוקה לפעול לשוויון מלא לחברה הערבית בישראל ולסדר יום פמיניסטי, בצד יכולת להתבונן במבט נוקב וביקורתי החוצה ופנימה. ואת כל זה היא עושה בהומור חריף ושנון שמצליח לפרק גם את הנושאים הכאובים ביותר, הטעונים והשנויים ביותר במחלוקת. 

מעל לכל, יש בה חמלה. לא רחמים. חמלה, במובן הפוליטי העמוק של המילה. חמלה במובן של יכולת להזדהות עם כאבן של נשים ולתרגם את התסכול שהוא מעורר לכלל עשייה. 

ויש בה יושרה. עמוד שדרה איתן ויציב שמעניק לה גמישות ויכולת לעבוד עם שותפים בלתי צפויים. 

מסמאח למדתי לפורר את הררי המילים וההסברים שעוטפים רצח נשים; הפשע החמור היחיד שהתקשורת מקפידה להצמיד לו "רקע", כאילו יש בכך כדי להסביר או להצדיק נטילת חיי אישה באכזריות ובאלימות. 

מסמאח למדתי שפמיניזם פירושו לערער. על הכל. גם על הנחות היסוד שירשנו מהאימהות המייסדות. לקחת אותן, להפוך אותן על ראשן, לבחון אם הן עדיין עובדות בשבילנו וליצור הנחות יסוד חדשות - ואז לתת לצעירות מאיתנו לערער עליהן ולבחון אותן דרך עיניהן. 
מסמאח קיבלתי חיזוק לכך שפמיניזם רדיקלי ואהבה עמוקה לבישול הולכים יד ביד. 

מסמאח למדתי שכל מעשה פמיניסטי מתחיל בחלום גדול ואפילו מפחיד. 
מסמאח למדתי על שותפות. על איך לא מוותרות עליה גם כאשר היא מורכבת וקשה ומלאה סתירות פנימיות כרימון. 
מסמאח למדתי את הדברים החשובים ביותר על חודש הרמדאן. הכתיבה השנונה שלה היא "חלון וראי"; מאפשרת מבט פנימה, אל מנהגי החג, וגם מבט עלינו, היהודיות/ים, וכמה מעט אנחנו יודעים/ות באמת על החגים והמועדים של השותפים/ות שלנו לחיים ולעשייה בחברה בישראל. 

רמדאן כרים לכל הנשים שרוקמות סיפורים וחולמות בגדול ועושות בענק. 

סמאח סלאימה במדריך ליהודים: כך תתמודדו עם ערבים שצמים ברמדאן http://goo.gl/EjjPEh

  

פוסט זה הוא חלק מפרוייקט רמדאן נשי.