הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל

תנא גואברה / ח'ולוד ח'מיס ורים ג'ראמנה

 חברתנו תנא גואברה שרבות מכן מכירות כמנהלת בשיח פמיניסטי, או מאחת מאינספור היוזמות המופלאות שהיא מובילה, כותבת על ח'ולוד חמיס ורים ג'ראמנה, מייסדות תוסקותיש تسكتيش

חולוד

 ח'ולוד ח'מיס

 

שיתוף פעולה בין שתי נשים מדהימות הביא לפריצת דרך. ביחד הן שברו את קשר השתיקה בנושא אלימות מינית בחברה הערבית. אלה הן ח'ולוד ח'מיס خلود خميس, סופרת ואקטיביסטית פמיניסטית, פעילה בקהילת אשה לאשה - מרכז פמיניסטי חיפה, ורים ג'ראמנה ريم جرامنة, פעילה פמיניסטית בעמותת כייאן ומתנדבת במרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, סניף חיפה והצפון.

בעקבות זיהוי התופעה המושתקת ח'ולוד ורים - שנפגשו במסגרת פעילות פמיניסטית בכייאן - החליטו לפתוח דף פייסבוק שקורא לנשים ערביות לחשוף את הפגיעות. "תסקותיש" הן קראו לו, אל תשתקי.

מטרת הדף היא להגביר מודעות להטרדות ולאלימות מינית שחוות נשים ערביות, לשבור את קשר השתיקה ולספק מענה לנשים שחוות אלימות מינית. בדף הן קוראות לנשים לספר את סיפורן ומפרסמות את הסיפורים לאחר קבלת אישור האשה המשתפת, בעילום שם ותוך מחיקת כל פרט מזהה. נשים שפונות לעמוד מקבלות תמיכה, עידוד והפנייה לגוף שיסיע להן בהמשך, ח'ולוד מציינת שאין אשה שפנתה לעמוד ולא קבלה מענה הולם.

ח'ולוד ורים שונות זו מזו: ח'ולוד גדלה בעיר חיפה ורים בכפר מוקייבלה. ח'ולוד חילונית ורים דתייה. למרות השוני, הן משלימות זו את זו, "כשמגיעה הודעה שמצריכה פן טיפולי אני יודעת שרים תספק מענה הולם. כשמגיעות בקשות להסברה על העמוד, המטרות והרציונל שמאחוריו אני מטפלת בהן ונותנת הסבר רחב. כשאנחנו נתקלות בסוגיה מורכבת אנחנו פונות לקבוצה המייעצת שלנו, חמש נשים כולל עורכות דין ופעילות שטח, מתייעצות איתן ודנות בדילמות", ח'ולוד מסבירה.

"לא מזמן פנתה אלינו אשה שהוטרדה על ידי גבר דרך הודעות בפייסבוק. הוא איים בין השאר שהשיג תמונות שלה ושיפרסם אותן באתרי פורנו והיא חששה במיוחד שבן זוגה יגלה את העניין. לאחר שהסיפור פורסם בדף , נשים רבות חיזקו ועודדו אותה לשתף את בן זוגה, היא עשתה זאת, ובן הזוג אכן נרתם לעזרתה". כוח הקבוצה משפיע לטובה ובזכותה נשים רבות מרגישות שהן לא לבד.

ח'ולוד מציינת שרוב הפגיעות המיניות באות דווקא מהמשפחה, תחום שיותר קשה לדבר עליו. "לא פעם פונים נערים וגברים ערבים שלא מבינים למה פתחנו את הדף, למה אנחנו מספרות את הסיפור בעילום שם, למה קשה ללכת להתלונן, אנחנו מסבירות ולעיתים מרגישות שאנחנו חוזרות על עצמנו, אבל המאמץ משתלם, כי לרוב אנו מצליחות להוביל לשינוי תודעה", היא אומרת.

על מנת להפיץ את הדף בקרב אוכלוסיות שונות עוצבו סטיקרים וסימניות (בתמונה) בעיצובה של איה אלדיק, מעצבת גרפית פלסטינית מרמאללה שעשתה את כל העבודה בהתנדבות וגם עיצבה את הלוגו של העמוד. בקרוב הן מתכננות להדפיס גם חולצות.

לדף יש כיום 8000 לייקים, אחרי כמה חודשי פעילות בלבד, והגיעו אליו סיפורים אפילו מתוניסיה – מה שמעיד לאיזו תפוצה רחבה זכה.

רצון טוב, חברות ושותפות הביאו את שתי הנשים האלו להתחיל לשבור את קשר השתיקה, הן בתחילת דרך מאתגרת, אך ההצלחות שהן חוות מספקות ונותנות להן כוח ומוטיבציה להמשך הדרך 
לעמוד של תוסקותיש (#تسكتيش)https://www.facebook.com/tuskuteesh/

 

פוסט זה הוא חלק מפרוייקט רמדאן נשי.