הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל

ענבל אשל כהנסקי / איאת אבו שמיס

המשוררת הנהדרת ומנהלת הדף "שירת אשה - שיר ביום" ענבל אשל כהנסקי כותבת על המשוררת הנהדרת גם איאת אבו שמיס (שכתבה גם היא בפרוייקט). 

איאת

 

איאת אבו שמיס, משוררת ישראלית מוסלמית. נולדה ב- 1984 ביפו. אמה האנאלפבתית התעקשה שתלמד בבית הספר הצרפתי ביפו וכתוצאה מכך היא דוברת חמש שפות - ערבית עברית צרפתית אנגלית וספרדית. אבל הערבית שלה 'קצת חלשה' לדבריה, ולכן היא כותבת את שירתה בעברית. היא השתתפה בערבי שירה על במות כמו "ערס פואטיקה" ו"בית ביאליק". איאת השתתפה בפסטיבל הבינלאומי לשירה בחולון ב- 2015. שיריה התפרסמו בכתבי עת מקוונים: "תני למילים - מרחב ליצירה נשית" "גרילה תרבות", "נתיבים" ועוד. ובדפוס: בעיקר בכתב העת "מטען" בעריכת יוסי גרנובסקי. חלק משיריה תורגמו ופורסמו בחו"ל.

ספר שיריה הראשון, "סל מלא שפות שותקות", ראה אור בהוצאה דו לשונית ערבית ועברית (מטען, 2013) ומהדורה שניה הודפסה ב-2015. היא השתתפה בסרט קצר אודותיה ואודות שירתה תחת השם "שפות שותקות" איאת זכתה בפרס למשוררים בתחילת דרכם מטעם משרד התרבות לשנת - 2015. ספרה השני בכתובים. היא נשואה ואם לילד אחד.

פגשתי את איאת תחילה רק ברשת החברתית. במהלך "צוק איתן" (2014) קמו קבוצות נשים משלוש הדתות בישראל ופלסטין ובכל העולם שקראו להפסקת אש ולמשא ומתן. באחת מקבוצות אלה נפגשנו וגילנו ששפת השירה מלכדת אותנו, כנשים, יותר מכל. בהמשך נפגשנו במסגרת ערב "בוק סרפנינג - ישראל" ונקשרנו זו לזו מאד. הקשר בנינו הוא בעיקר מקצועי אבל מלא חום וחיבה. בחרתי, למשל, שיר שלה על מנת שיתפרסם בדף הפייסבוק "שירת אשה" (שעורכת יחד איתי גל אלגר), ואיאת קישרה אותי עם מתרגמת לערבית שתרגמה שני שירים מתוך ספרי השלישי "שואגת בלולאת-אינסוף". 

שיריה של איאת מתרכזים בהתרחשויות יומיומית המאפיינות חיי נשים באשר הן, בקשריה עם משפחתה והסובבים אותה, ובכאביה ושמחותיה האנושיות. מצאתי שהתרכזות זו משלחת אותי לדמות מכוננת בשבילי, רחל המשוררת. רחל התמקדה בעולמה הפרטי ומשם הסיקו קוראיה על חיי הנשים באותה תקופה, וכך עושה גם איאת. אולי נתליתי באילנות גבוהים אבל זו האמת שלי ודרכה אני רואה את איאת אבו שמיס.

לסרט "שפות שותקות" שנעשה על איאת: https://goo.gl/XQEPsm

 

פוסט זה הוא חלק מפרוייקט רמדאן נשי.