הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל
17.05.2017

השיעור החשוב שסיפק 'אפקט טראמפ' לפילנתרופיה

איך הפילנתרופיה בארה"ב התגייסה למלא את החלל שיצרו הקיצוצים של טראמפ במרפאות נשים, ומה אפשר ללמוד מזה בישראל. פורסם במקור בניוזלטר של פורום הקרנות בישראל. 

מאת חמוטל גורי ונועה דרור

 

אחת ההצהרות השנויות במחלוקת שמלוות את כניסתו של הנשיא טראמפ לבית הלבן היא ש-"טראמפ הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לזירה הפמיניסטית". מחד, 'אפקט טראמפ' עורר שדים מיזוגניים מרבצם ונתן לגיטימציה להתבטאויות סקסיסטיות שכמותן לא נשמעו מאז שנראו סופרג'יסטיות בשערי הבית הלבן. מאידך – גל עצום של כעס ומחאה התעורר בתנועה הפמיניסטית, מיליוני נשים יצאו לרחובות והמון יוזמות חדשות צצו בתגובה להתנהלות של הנשיא הנבחר בתחום המדיניות כלפי נשים.

 

נראה שמגמה דומה מתרחשת בתחום המימון והפילנתרופיה בנושאי נשים, וספציפית בתחום בריאות האישה ותיכנון המשפחה. בשבועות הראשונים לנשיאותו הספיק טראמפ להכריז מלחמה על תכנית הבריאות הממלכתית (“Obamacare”) ולקצץ כ-32 מיליון דולר ממימון הממשל האמריקאי של תכנית  האו"ם לבריאות נשים ומניעת הריון (UN Population Fund).

 

התגובה של הפילנתרופיה הפרוגרסיבית למהלכים האלה היתה ברורה ומיידית: קרנות ומנהיגים פילנתרופיים התגייסו מיד למלא את החלל, ולהפגין תמיכה בארגונים מקומיים וגלובליים אחרים שמקדמים הפצת אמצעי מניעה והפסקת הריון. ממשלת הולנד הקימה קרן גלובלית לתכנון המשפחה בשם She Decides. שריל סנדברג הכריזה מיד על תרומה של מיליון דולר לארגון Planned Parenthood ומלינדה וביל גייטס הצטרפו לוורן באפט (שתמיכתו בהפסקות הריון מוערכת במילארדים רק בעשור האחרון) והכריזו על כוונתם לתמוך בחינוך מיני, אמצעי מניעה ובריאות נשים באזורים מתפתחים.

 

defunding-planned-parenthood 700 2

 Source

 

חשוב להבין שחלק גדול מההתרעמות על טראמפ נובעת מהיקף ההשלכות ההרסניות של החלטותיו: לצד הפסקות הריון ואמצעי מניעה, מרפאות לבריאות האישה מספקות גם שירותי הדרכה לנשים בהריון, בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד והשחלות, חיסונים לוירוס הפפילומה ועוד. בפורבס מעריכים שקיצוץ פדראלי של ארגון Planned Parenthood יעמיד כ-900,000 נשים בסכנת חיים מדי שנה.

 

התגובה של הפילנתרופיה הפרטית בארה"ב לקיצוצים בתקציבי Planned Parenthood ובתכניות לבריאות נשים ותכנון משפחה של האו"ם היא בעלת משמעות כפולה: ראשית, היא נועדה למלא את החלל התקציבי שנוצר בעקבות הקיצוצים שגזר ממשל טראמפ. ושנית, יש בה עמדה של התנגדות פוליטית למדיניות הממשל ולאופן שזו משפיעה על חייהן ורווחתן של נשים.

 

התרומה בסך מיליון דולר של שריל סנדברג, סמנכ"לית פייסבוק, היא ביטוי לתפקידה המסורתי של הפילנתרופיה הפרטית בארה"ב של תמיכה בשירותים חברתיים; אך גם ביטוי לתפקיד חשוב אף יותר: תמיכה בהתארגנות ובהתנגדות של החברה האזרחית אל מול שרירות לב ממסדית. יתרה מזו, הפילנתרופים שהתייצבו לצד ארגונים ואוכלוסיות שנפגעו ממדיניות ממשל טראמפ הראו כי לפילנתרופיה יש תפקיד חשוב בחיזוק מערכת האיזונים והבלמים שהם נשמת אפה של חברה דמוקרטית.

 

התהליכים העוברים על הפילנתרופיה בארה"ב אל מול השינויים הפוליטיים מאז כניסתו של טראמפ לבית הלבן מעוררים מחשבה גם באשר למתרחש במקומותינו. מתי ראינו כאן בישראל התייצבות פומבית של תורמים פרטיים וקרנות לצד ארגוני חברה אזרחית שנפגעו ממדיניות הממשלה? מתי לאחרונה קיימנו כאן דיון נוקב בכל הנוגע לתפקידה של פילנתרופיה בחיזוק הדמוקרטיה וקידום זכויות אדם?

 

דברים אלה הם הזמנה לשיח פתוח בנושאים אלה; כאן בישראל וגם עם השותפים והשותפות שלנו בארה"ב.