הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל
05.03.2017

3 דרכים להפוך את יום האישה לקצת יותר פמיניסטי

יום האישה צריך להיות יותר משמעותי מקרמים והופעה בהנחה. אנחנו חייבות את זה לעצמנו, לנשים שקדמו לנו ונלחמו על כל הזכויות שיש לנו, ולנשים שיבואו אחרינו ובתקווה לא יצטרכו להלחם כל-כך הרבה.  

בחני את עצמך: איפה וכיצד התחילה המסורת של יום האישה?

  1. יוזמה של חברת קוסמטיקה מפורסמת לקידום מכירות
  2. חקיקה אמריקאית שנועדה למסמס את מאבק הסופרג'יסטיות
  3. מאבק פועלות על זכויותיהן שזכה להנצחה בינלאומית

 

אם ניחשתן או ידעתן שהתשובה היא 3# – מזל טוב. אתן בקיאות בהסטוריה של הפטריארכיה. עכשיו אפשר להתחיל לפרק אותה.

ב-1909 ארגנה קלרה למליך, מהגרת יהודיה לארה"ב, את "שביתת ה-20,000", שבמהלכה שבתו כ-20,000 חברות באיגוד פועלות הביגוד מעבודתן במפעלים ברחבי ניו יורק. את ההבנה שהתאגדות ושיתוף פעולה יכולים להזיז הרים הביאה קלרה ממולדתה, אוקראינה.

 הפועלות שבתו במחאה על התנאים האיומים שעבדו בהם, על השכר הנמוך ועל הסכנות הבטיחותיות במפעלים. מי שצפתה בסרט "סופרג'יסטיות" זוכרת את הסצינות של ימי העבודה הארוכים, סכנת הכוויות, המעסיקים המתעללים והעבודה הפיסית המתישה.

 השביתה שלהן התאפשרה, בין היתר, בזכות נשים אמידות שתרמו למאבק והתערבו לטובתן בקרב הרשויות. ללמדנו שסולידריות בין-נשית היא ערך ותיק עם הסטוריה מכובדת.

 

uprising 20000 international womens day 2017

מפגינות ב"בשביתת ה-20,000". צלם: Tony Michels. מקור

 

קרמים זה אחלה והכל, אבל

חזרנו לביקור בשורשים כדי לרענן קצת את מה שיום האישה הפך להיות: יום בספא והופעה על חשבון ועד העובדים (ואפילו לא תמיד הופעה של אישה). טיפול עצמי (self care) והנאה בחברת נשים אחרות הוא ערך חשוב ומרכזי בתחזוקת הנפש ומנוחה מהשגרה השוחקת.

אבל התחושה היא שבשנים האחרונות נוח יותר להתעלם מערכים אחרים שמלווים את יום האישה – ערכים נחרצים ולוחמניים יותר, שהנחו את הפועלות במפעלי הטקסטיל בניו יורק, לפני מאה שנה: זכויות והגנה ע"י מנגנוני התעסוקה, נחישות נוכח אדישות הממסד ואיחוד כוחות לצורך מאבק אפקטיבי.

 

self care

"הדאגה לעצמי היא לא פינוק, אלא שימור עצמי וזו פעולה של לוחמה פוליטית." -אודרי לורד

 

בארה"ב מקדמות היוזמות של 'צעדת הנשים על וושינגטון' שביתה כללית של נשים. אנחנו מחזקות אותן ותומכות בהן במאבק, ומציעות כמה דרכים נוספות להעניק משמעות פמיניסטית ליום האישה השנה (ובכל שנה):

 

1. תרמו לארגון נשים שהאג'נדה שלו קרובה ללבכן

נתינה היא אחת הדרכים החשובות להפגין סולידריות. בבסיס שלה נמצאת האמירה "אני איתך במאבקך, גם אם אני לא יכולה להיות שם פיסית, ואני איתך בנפשי, גם אם אני לא יכולה לחוש בדיוק את מה שעובר עליך".

בישראל יש ארגונים שפועלים לקידום רווחה, מסוגלות, העצמה ועצמאות של נשים והם רבים ומגוונים כמספר האתגרים והמצוקות המגדריים: ארגונים שמקדמים מנהיגות לצד ארגונים שתומכים בנשים שיוצאות ממעגל הזנות; ארגונים שמקדמים חקיקה, ארגוני נשים חרדיות וארגוני נשים ערביות. עברו על רשימת הארגונים שאספנו, ובחרו ארגון שהמטרות שלו מדברות אליכן.

אפשר גם לנצל את המומנטום ולהתחיל להקים מעגל נתינה, שבו תוכלו לאסוף סכומים גדולים יותר ולהשפיע יותר.

 

2. השתתפו באירוע אחד לפחות במהלך 'חודש האישה'

יש ערך רב במפגשים בין נשים, שבהם מתאפשרת שיחה כנה ומלמדת, התוודעות, הרחבת הרשת הפמיניסטית ופירגון ליוזמות חדשות. השנה התברכנו בשפע מרהיב של יוזמות, התארגנויות, כנסים ומפגשים פמיניסטיים.

ריכזנו רשימה של אירועי יום האישה 2017 שיתקיימו בכל רחבי ישראל, במהלך כל חודש מרץ ובפרט ב-6 וב-8 בחודש. יש מגוון עשיר של אירועים, שכל אחת יכולה למצוא לעצמה משהו: מהכנס השנתי של ויצ"ו שבו ידברו ח"כיות ומנהיגות פוליטיות, דרך המסיבה הראשונה שמארגנות האקטיביסטיות של 'רוסיות בלי חוש הומור וחבריהן' ועד סדנת קליעת סלים בסינדיאנת גליל -  ארגון שמקדם הזדמנויות כלכליות ומקומות תעסוקה לנשים ערביות על פי עקרונות של סחר הוגן.

 

3. למה לא לארגן יוזמה עצמאית משלכן? אונליין או בחיים 

בינואר השנה, הספירה הפמיניסטית ניצתה בשאגה לקראת השבעתו של טראמפ לנשיאות. נשים סרגו כובעים, ארגנו קבוצות שירה, ציירו והפיצו פוסטרים עם מסרים, אונליין   ובפרינט. אלה רק חלק מיוזמות המחאה הלא-אלימות והסופר-יצירתיות שביעבעו מן האינטרנט אל החוץ.

יצירתיות מתגמלת ככל שהיא מאתגרת. קחו את זה בידיים, תגייסו חברה או קולגה והרימו קמפיין, מפגש, מיצג, תכנית או פרוייקט. ואם לא הספקתן לעשות את זה לקראת יום האישה 2017 – לא נורא. המומנטום חשוב, אבל לא עד כדי כך. להיות סוכנת של שינוי אפשר גם לאורך כל השנה.