הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל
14.02.2017

פרגני לעצמך נשיקה עם חברה ביום האהבה

לרגל יום האהבה, ורד כהן-ברזילי מתארחת בבלוג של קרן דפנה, ומסבירה למה הנשיקה ה-"לוהטת" בין ריטה ומירי מסיקה השבוע היא מעשה של פירגון, הערכה וסולידריות בין נשית ובין-דורית. 

פוסט אורחת מאת: ורד כהן ברזילי

 

יום האהבה הוא זמן מצוין לדבר על אהבה בין נשים ולחתום בנשיקה, כן כמו זו שנראתה על המסך השבוע בין שתי הדיוות: מירי מסיקה וריטה, שבניגוד לרשתות החברתיות וכלי התקשורת אשר מסגרו אותה תחת שם הקוד: "לוהטת" אני דווקא סימנתי אותה כרגע חינוכי וחשוב שאירע בפריים טיים הטלוויזיוני.

 

ריטה ומירי מסיקה 640

 

אבל ראשית, סקירה מהירה על גלגולה של נשיקה בראי תרבויות. היא תועדה לראשונה ביוון העתיקה, שם נחשבה לאקט המציין תקשורת, קביעת מעמדות, סטטוס, דרגה ונאמנות דווקא בין גברים בצבא. היא הוזכרה גם בכתבי הומרוס, כאשר אודיסוס חזר הביתה ונושק על ידי עבדיו. בכתבי האיליאדה תואר המלך פריאמוס כשהוא מנשק את ידו של אכילס כאות של תחנונים שישיב לו את גופת בנו.

 

ההיסטוריון היווני הרודוטוס, תיעד במאה החמישית לפני הספירה את הפרסים שנהגו לברך את הגברים בעלי מעמד זהה בנשיקה על הפה, בעלי דרגה נמוכה יותר זכו לנשיקה על הלחי, הוא אף טען כי בשל העובדה שהיוונים נהגו לאכול פרות שנחשבו קדושות בקרב המצרים, הללו סירבו לנשקם על הפה.

 

תחת השלטון הרומאי נשיקות הפכו לדבר יותר רווח, הרומאים נהגו לנשק בני משפחה, חברים או בני זוג תחת כללים ברורים. הם הבחינו בין נשיקה על היד או הלחי לבין נשיקה על הפה ונשיקה כאקט של תשוקה. בדומה ליוונים, מעמדו הסוציאלי של הרומאי קבע היכן בדיוק היא או הוא ינשקו את הקיסר מהרגליים ועד הראש. העבדים הורשו לנשק רק את הרגליים, קצה הגלימה, האדמה שסביב הקיסר ובמקרים מסוימים על הלחי.

 

עם התרופפות האחיזה הרומאית ועליית הנצרות התגלגלה הנשיקה למעמד רוחני. הנוצרים נהגו לברך זה את זה בנשיקה קדושה " "holy kiss שהם האמינו כי היא קשורה בטרנספורמציה של הרוח.

 

שקיעתה של רומא הובילה גם לשקיעתה של הנשיקה שנעלמה ממנהגי העולם לכ-1,000 שנה וחזרה במאה ה-11 עם הזיקה לאהבה.

מומחים טוענים שהנשיקה היא בכלל תחליף להרחה. אקט שהיה רווח במשך מאות רבות בין בני אדם אשר סימל למידה יותר מעמיקה זה על זה/ו. לדבריהם היא ייצגה דרך ביטוי של קשת של רגשות של אמון, קרבה ואינטימיות בין בני אדם.

 

הנשיקה כאקט רומנטי/מיני תועדה לראשונה בהודו במאה השנייה, בכתבי הקמה סוטרה בפרק שלם שהוקדש רק לנשיקות. היא יובאה לאירופה על ידי אלכסנדר הגדול. ב- 91 מדינות בעולם נשיקה עדיין אינה מיוחסת כלל בהקשר רומנטי או מיני.

 

בשנת 2011 חברת הבגדים האיטלקית בנטון יצאה בקמפיין בשם "unhate" ובו הציגה, ראשי מדינות ואישי דת בכירים מתנשקים בפה. גם ראש הממשלה נתניהו תועד שם מתנשק עם אבו מאזן. (התמונה הזו מקוטלגת כרגע תחת מדע בדיוני) הקמפיין עורר הדים רבים בעולם ושנה לאחר מכן אומץ גם פה בארץ על ידי מרצ בתיעוד פוליטיקאים מקומיים. את השפתיים של אבו מאזן החליפה שלי יחימוביץ' שתועדה מתנשקת עם ביבי.

 

נשיקות - ביבי אבו מאזן 640

 

הסקירה ההיסטורית הזו חשובה בעיקר כדי להבין שלנשיקות, כולל נשיקות בפה, יש משמעות תרבותית ורגשית במנעד מאוד רחב. בכל זאת נשיקה בין נשים, כפי שהוצגה אתמול’ נתפסת עדיין כמעשה אסור, לוהט, מיני וארוטי.

 

השאלה היא מדוע? נשים חברות נהנות מחיבוקים, נשיקות ואינן מיחסות אותן בהכרח כאקט שמוביל לסקס. מי שגדלו בשנות השמונים בוודאי זוכרות את תקופת מלחמות הנשים באופרות הסבון הפופולאריות כמו שושלת, במאבקים שגלשו לא פעם לעימות פיזי. חיפוש בגוגל תחת צמד המילים: נשים, נשים יעלה מיד את ההמשך: שק של נחשים או נשים מכות נשים. נשים נתפסות בתודעה התרבותית-חברתית כקנאיות, לא מפרגנות, שנוהגות להכשיל האחת את חברתה. כמובן שאין לכך שום אחיזה במציאות. מחקרים הוכיחו שנשים מנהלות מקדמות נשים, ברשת אנו עדות לקבוצות גדולות של נשים שמסייעות לנשים, חברות בין נשים הוכחה כחשובה מאוד לבריאות, מאריכה חיים. היא מסייעת לשיפור מעמדן החברתי של נשים ומובילה כמובן להישגים חברתיים נרחבים לטובת מעמד האישה.

 

הנשיקה בין מירי מסיקה לריטה, הייתה עדות לכך שלא רק שיש מקום לשתי דיוות בסצנת המוסיקה הישראלית אלא שהן מפגינות אהבה, כבוד ופרגון מלא האחת לשנייה. חשיבותה הייתה בכך שהשתיים כלל לא התביישו מן המגע האחת מרעותה. הן נגעו בידיים ונגעו בשפתיים והעבירו מסר של אמון בין נשים. הן הוכיחו כי נשים מתייחסות למגע גם באופן שאינו ארוטי, שהן מכבדות מסורת של הצלחה ומעניקות כבוד גם לדור המייסדות. מעשה כזה בתכנית שצופיה צעירים כמבוגרים חשוב ביותר. הוא מתווה דרך בייחוד לנשים צעירות ומראה להן מה היא חברות בין נשים, חושף אותן לאינטימיות שאיננה בהכרח מינית ועד כמה היא חשובה להן ולנו.

 

לאור כל אלו: פרגני לעצמך נשיקה עם חברה ביום האהבה