הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל
06.10.2015

כמה נשים יש על שטרות מסביב לעולם?

רק 8% מהפנים על שטרות בעולם הם של נשים. וההדרה מהנראות הציבורית לא נגמרת שם. האם מדובר ב"שיקוף של המציאות" או יצירתה?

שמחות לארח לפוסט אורחת את שיר נוסצקי - עיתונאית, אקטיביסטית ויוזמת אלבום הפאנלים הגבריים הגדול.

 

מה משותף לפרעה מצרי, לזאולוג שוודי, לעו"ד בוליביאני, לגיבור מלחמה צ'יליאני, למנהל בנק ניגרי, למלך קוריאני מהמאה העשירית, למלחין שירי עם מגיאורגיה, ולמהטמה גנדי?

התמונה של כולם מתנוססת על שטר. וכן, הם כולם גברים. 

american banknotes no women

 קרדיט: המשרד לתקשורת חברתית

 

לאחרונה התבשרנו כי הולכת להופיע אשה על שטר של 10$, שתהיה למעשה האשה הראשונה שמופיעה על שטר דולרי אחרי יותר ממאה שנה של הגמוניה גברית. מדובר בחדשות טובות כמובן, אך עם יד על השחלות כדאי להודות שמדובר במעט מידי ומאוחר מידי. אם זה המצב בארה"ב, נושאת דגל השוויון והליברליות, מה קורה בשאר העולם?

מעניין במיוחד לראות שהדרת הנשים נעשית באופן שוויוני למופת. כאמור, תוכלו למצוא על השטרות מסביב לעולם גברים שונים ומשונים, שביניהם מפרידות מאות שנים, יבשות ואוקיינוסים, פערים תרבותיים ודתיים, שחורים, לבנים, אסייתיים ולטינים, חלקם מוכרים מאוד, לחלקם אפילו אין ערך בוויקיפדיה, אבל כולם מקבלים מקום ובמה, ודוחקים את הנשים מחוץ לתמונה.

לפי סקירה* שביצעתי במאות השטרות הנמצאים בשימוש ב-195 המדינות הקיימות בעולם, ישנם 609 אנשים שנבחרו להופיע על שטר כסף, מתוכם רק 51 נשים, כ-8% בלבד. 

כלומר:

92% מהאנשים על שטרות בעולם הם גברים.

 וזה הממוצע, לא מקרה הקיצון. יש מדינות רבות עם 100% גברים. בקובה למשל תמצאו אפס נשים ולא פחות מ-11 גברים. בגואטמלה ובקרואטיה גם כן שמרו על אפס יצוג לנשים, אבל הסתפקו ב- 10 גברים לכל מדינה. אפס נשים תוכלו למצוא גם ב: אלבניה, פולין, סינגפור, ארמניה, ברבדוס, סין, הונגריה, אינדונזיה, הודו, ירדן, מאוריציוס ועוד. לשיאים חדשים מגיעה גאנה שלא מסתפקת בגבר אחד על שטר - אלא מחזיקה ב-5 שטרות שעל כל אחד מהם 6 גברים.

 

ghana banknotes no women

 

המצב הזה כמובן אינו מנותק מכל הקשר – והוא בבואה של אפליית הנשים לאורך ההסטוריה. חלק גדול מהפנים שנבחרו להופיע על השטרות נבחרו לפני עשרות שנים, ולא פחות חשוב – אלפי שנות דיכוי אפשר לגברים לאחוז בכל התפקידים הבכירים בחברה, וכאשר אנחנו מגיעים לבחור את המנהיגים, האמנים והאישים הבולטים שעיצבו את חיינו, יש לנו הרבה יותר גברים לבחור מהם.

על שטרות תאילנדים למשל, מופיעים 11 מלכים שונים ואפס נשים. אפשר היה לומר: נו, מה לעשות, מלך הוא המעמד הגבוה ביותר בחברה מונרכית, ומאז ומעולם כל המלכים התאילנדים היו גברים. 

 

תקרת זכוכית כפולה

אבל במקרים אחרים, השטרות לא רק משקפים מציאות, אלא גם יוצרים אותה, ועל זה כדאי להתעכב במיוחד. למרות מיעוט הנשים שבולטות בהסטוריה האנושית, קשה לא לתמוה על מדינות דמוקרטיות שבחרו להדיר אותן לחלוטין מהמורשת.

בקרואטיה למשל רוב השטרות עוצבו כבר בשנות ה-2000, ולמרות זאת נבחרו 10 גברים ואפס נשים להופיע על השטרות. מי ביניהם? משורר בארוק מהמאה ה-16, גנרל מהמאה ה-19, הוגה דעות מהמאה ה-15 ופוליטיקאי מתחילת המאה ה-20. האם לאורך 400 שנה לא היתה אפילו אשה אחת שהיתה מספיק ראויה להשתייך לאותה חבורת מכובדים.

אני לא מומחית בתרבות קרואטית, אבל חיפוש פשוט מאוד בגוגל מוצא סופרת, ציירת וגיבורת מלחמה קרואטיות שהיו ראויות כל אחת לקבל את אות ההוקרה.

האם הדבר מקרי? לא נראה לי. ההסטוריה נכתבת על ידי המנצחים, והיעדרותן הכמעט מוחלטת של נשים מההנצחה על כסף היא הוכחה מדהימה לכך.

במובן הזה שטרות הכסף מסביב לעולם משקפים לנו תקרת זכוכית כפולה - אם במקרה מישהי כבר הצליחה לפרוץ קדימה למרות כל המכשולים, בבואם של גברים לבחור מי מגיבורי התרבות שלנו יזכה להנצחה היא תוותר מאחור ותשכח. וכך משתמרת התודעה המופרכת שחצי מהאוכלוסיה היתה לא רלוונטית לחברה האנושית במשך מאות שנים.

 

אלוהים נצור את המלכה או: בלי לספור את גולדה

אבל למה להיטפל דווקא לשטרות כסף כשגברים מככבים גם ברוב שמות הרחובות, הפארקים, הבולים והפסלים? בעידן שלנו, כשכסף מסובב את העולם, השטרות של אומה הם כמעט הסמל הלאומי שלה, חלון הראווה שלה פנימה והחוצה. יותר מכך – הפנים שמופיעים על השטרות הם כנראה הפנים הציבוריות שאנחנו רואים הכי הרבה פעמים. מרוב שאנחנו רגילים אליהם אנחנו לא תמיד זוכרים בדיוק מי מופיע על איזה שטר – אבל אנחנו כן זוכרים שלא משנה מי זה – מדובר בגבר. ולא רק אנחנו זוכרים, אלא גם הילדות שלנו, שמבינות כבר עם השטר הראשון שהן מקבלות ביד מי שולט בעולם, ובעיקר מי לא. 

 

kroatia banknotes no women

 

 ואל לנו ליפול לבחירה הנוחה והמפתה של לבחור לא לבחור, כפי שעשה גוש האירו. אחרי שנשים הודרו כמעט לחלוטין מהכסף האירופי, הגיע האירו החדש והחליף את הפנים האנושיות בדימויים קונצנזואליים דוגמת גשרים ומונומנטים ארכיטקטוניים שלא יעצבנו אף אחד. אחרי מאות שנים שנשים מסתובבות ביד עם שטרות עם פנים גבריות עליהן, הגיע הזמן לתיקון.

תיקון. לא רק יצוג, בודד, יחיד, מביך – אלא שוויון, מלא, מוחלט, כמעט חרדי באדיקותו. הגיע הזמן לוודא שכל שטר חדש שמודפס יציג דמותה של אשה, עד שנגיע ליצוג של 50% נשים. בודדה במערכה הזאת נמצאת כיום אוסטרליה, שבחרה בפתרון יצירתי – על כל שטר ביבשת מופיע בצד אחד גבר, ובצד השני אשה. פוליטיקאי ליד סופרת, משורר ליד משוררת, כומר ליד אשת עסקים, פעיל לזכיות האבוריג'ינים ליד פוליטיקאית, מפקד בצבא ליד זמרת אופרה. ושטר של 5$ שמוקדש כולו למלכת אנגליה.

קשה לכם למצוא נשים? בעיה שלכם. בשביל שבשטרות שיודפסו עוד 100 שנים כבר תהיה קבוצה עשירה יותר לבחור ממנה - חפשו יותר טוב. אפשר להתחיל למשל להתמקד פחות בדמויות מתחומים שהיו במונופול גברי דוגמת גנרלים, מדינאים, פסלים ומלחינים קלאסיים (שנפוצים מאוד על שטרות), ולתת במה למהפכניות, פעילות לזכיות אדם, משוררות ומוזיקאיות, שפרצו דרך כל אחת בתחומן והשפיעו לא פחות על החברה.

זה המינימום שמגיע לנו. אם היינו פחות סלחניות היינו דורשות לפחות 100 שנה של 100% נשים. אלוהים יודעת שגם זה היה מגיע לנו.

  

auatralia banknotes yes women

 

*הסקירה נעשתה באמצעות מאגרי שטרות אינטרנטיים ויתכנו בעיות עדכון קלות וסטייה קלה בתוצאות

המאמר פורסם במקור ב-Huffington Post