הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל
02.06.2015

יציאה מהקופסא - יומן מסע בשלוש תמונות

מהכינוס השנתי של רשת קרנות הנשים היהודיות, דרך רגע מרגש עם גיבורת תרבות ועד לפגישה עם משתתפות תכנית "אלומות" - מנכ"לית קרן דפנה יצאה מהקופסא והלכה לבקר בקופסאות אחרות.

מאת: חמוטל גורי, מנכ"לית קרן דפנה

 

תמונה ראשונה – עוצמת השותפות

השימוש התכוף בביטוי "לחשוב מחוץ לקופסא", המופיע תמיד בין מרכאות, נרגע מעט בשנים האחרונות, ויש לברך על כך, מן הסתם. הלחץ להיות יצירתית, פורצת גבולות ובעלת דמיון יכול לא פעם לפעול דווקא כמנגנון המדכא כל יצירתיות. מה לעשות, קשה לפעמים ליצור תחת לחץ.

לפעמים, הדרך הטובה ביותר לחשוב מחוץ לקופסא, היא לצאת ממנה מפעם לפעם וללכת לבקר בקופסאות אחרות. התנועה, המסע והיציאה מהשגרה פועלים את פעולתם המבורכת. הנפש השקועה בטרדות היום יום משתחררת מכבלי השגרה ויכולה לדמיין דברים אחרים וחדשים כאפשריים.

הזדמנות פז שכזו ניתנה לי החודש, כאשר נסעתי לניו יורק כדי להשתתף בכנס השנתי של קרנות הנשים היהודיות, "כוח לשינוי". הנסיעה השנתית הזו מזמנת לי תמיד מתנות יקרות ערך; האפשרות  לפגוש את עצמי בהקשרים אחרים, מפגשים מרתקים והזדמנויות לספוג, לשמוע וללמוד.

זוהי הפעם הרביעית שאני משתתפת בכינוס השנתי של רשת קרנות הנשים היהודיות, "כוח לשינוי" . בשנה הראשונה חשתי קצת כמו עליסה בארץ הפלאות; לא מצאתי את מקומי, הרגשתי זרה ומוזרה, קצת כמו ביום הראשון של כיתה א', מלאת חשש שלא אמצא לי חברות לשבת איתן בהפסקה... אבל בזכות ההנחיה המקצועית ומעוררת ההשראה של טוטי סקוט, המשלבת הומור, מושגים מעולם קידום ספורט נשים והרבה חוכמה והתלהבות, ובזכות נוכחותן של נשות מקצוע אחיות ושותפות לדרך, ובזכות נוכחותן התומכת של חברות הנהלת קרן דפנה, הפך הכינוס למרחב בטוח, מכיל ומזין של למידת עמיתות. לפעמים, "לחשוב מחוץ לקופסא", זה פשוט לצאת מאזור הנוחות שלנו. להעז להרגיש את הפגיעות וחוסר הביטחון של מסע בארץ זרה, לא מוכרת, ולגלות גם במרחקים את עוצמת השותפות.

 

 Hamutal-Womens-Funding-Network 619

 

תמונה שנייה

בנסיעה הזו ציפתה לי מתנה כפולה ומכופלת. לפני המפגש השנתי של קרנות הנשים היהודיות, זכיתי להיות נוכחת בארוחת ערב המתקיימת מדי שנה בביתה של ברברה דובקין, פעילה ופילנתרופית פמיניסטית אהובה ויו"ר קרן דפנה, לכבוד הזוכות באות גלוריה סטיינם, מייסדת שותפה של ה-Ms. Foundation, עיתונאית, הוגה ופעילה פמיניסטית מוערכת.

בסלון ביתה של ברברה התכנסו נשים מכל רחבי ארה"ב; צעירות ברוח ובגיל, ממגוון תחומים ועיסוקים: פילנתרופית ויזמית עסקית מהחוף המערבי, מייסדת של ארגון לזכויות של עובדות מהגרות ממקסיקו, מייסדת חברה לייצור משחקי מחשבה לבנות, ועוד רבות ונפלאות. ישבנו במעגל וכל אחת סיפרה, בקצרה או באריכות, את סיפורה; על מה שדחף והניע אותה לעשייה, על מקורות ההשראה שלה, על החלומות שלה ועל השותפות לדרך. ישבתי וגמעתי בצמא את הסיפורים וחשבתי כמה דומים ועם זאת שונים הם מהסיפורים מעוררי ההשראה שאני שומעת בשקיקה מהשותפות לדרך כאן בארץ הקטנה והמאתגרת שלנו.

לקראת סוף הערב, ולמרות גילי המתקדם ולמרות שגם בילדותי לא תליתי על קירות חדרי תמונות של שחקני/ות קולנוע מפורסמים/ות, ניגשתי נרגשת אל גלוריה סטיינם, שצניעותה וישירותה כבשו את לבי, וביקשתי – כן – להצטלם איתה ועם מנכ"לית קרן Ms., טרזה יאנגר, אשר ההתרגשות בה דיברה על תחושת השליחות של הקרן וההשראה שהיא שואבת מהארגונים שבהן היא תומכת עוררו בי הזדהות עזה.

אז הנה התמונה השנייה.

 

hamutal-with-Gloria-Steinam 619

 

 

תמונה שלישית – השיבה הביתה

עמית יקר לעבודה לימד אותי פעם דבר חשוב על השיבה הביתה, אל שגרת החיים, מחוויות ומסעות למידה. הוא לימד אותי לנחות בזווית רכה, וקודם כל, לפני שאני רצה לספר איך היה ומה ראיתי ומה עשיתי, לחבק אליי את א/נשי הבית וחיות הבית, לשאול לשלומם/ן, איך עבר עליהם/ן השבוע, ולא לשכוח להודות להם/ן על ששמרו על הבית גם בשבילי.

החזרה אל הנוחות של הבית, אל שפת אמי המתגלגלת על לשוני בטבעיות, מאפשרת, כל פעם מחדש, לראות את הבית – האישי והפוליטי, באור מחודש. לראות את יופיו ואת היעדר המובן מאליו שלו.

וכך, זמן קצר לאחר שובי, עשינו אורי גבע ואני את דרכנו אל כרמיאל כדי לפגוש לראשונה את משתתפות תכנית המנהיגות של ארגון "אלומות", לנשים פעילות עם מוגבלויות. ישבנו שם, נרגשות, סופגות לתוכנו את העוצמות, הכוחות, החלומות והיכולות של נשים שמשנות את העולם, אט אט, אבל בטוח.

בדרך חזרה לירושלים, בעודי אוחזת בחוויות המפגש, חשבתי שהביטוי "לחשוב מחוץ לקופסא" הוא שגוי מיסודו. הראש, הלב והנפש האנושיים אינם קופסא ואינם בתוך קופסא. כדי ליצור, להעז לחלום, לעשות ולשנות אנחנו לפעמים זקוקות לצאת מאזור הנוחות שלנו ולגלות ידע חדש.

 

Hamutal and Ori Karmiel Alumot