הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל
183X180 bait
שם:בית משלנו - הבית לתכניות פמיניסטיות בנגב
תחום עיסוק:בית לתכניות פמיניסטיות רב תחומיות עם צעירות ונשים בנגב.
שנת הקמה:2012

בית משלנו, הממוקם במכללה האקדמית ספיר, שליד העיר שדרות, הוא בית לתכניות פמיניסטיות רב תחומיות עם צעירות ונשים בנגב.

התכניות, העשייה ושיתופי הפעולה בבית משלנו מתאפיינים בשילוב הידע מהאקדמיה עם ידע מהשטח, ובחיבור שבין דיסציפלינות שונות ליצירת שינוי חברתי שעניינו להיטיב ולשפר את מצבן של צעירות ונשים בנגב.

החזון של בית משלנו הוא להשמיע את קולותיהן של נשים המתגוררות בפריפריה הדרומית של מדינת ישראל, להעמיד את חוויות חייהן היחודיות במרכז הבמה הציבורית ולסייע להן בלקיחת חלק אקטיבי ומרכזי בשינוי חברתי בתחומים הנוגעים לנסיון חייהן.

צפו בסרטון קצר המציג את הפעילות של בית משלנו ואת המנהיגות שצומחות מהתכנית:

 

התכניות שמפעילה בית משלנו:

 

צעירות חונכות לזכויות

​צעירות חונכות לזכויות, תוכנית הדגל של בית משלנו, הינה תכנית אינטרדיסציפלינארית המשלבת בין ידע מהאקדמיה עם ידע מהשטח, ובין עולם המשפט לבין עולם הטיפול. 

בליווי של ארגון איתך-מעכי ובשותפות עם תכנית המנטורינג, נפתח המחזור הראשון של התכנית בדצמבר 2013. בנובמבר 2014 נפתח מחזור ב' של התכנית. התכנית מהווה מפגש בין צעירות מאזור הפריפריה הדרומית (בגילאי 18-35) לבין סטודנטיות לעבודה סוציאלית ולמשפטים במכללת ספיר. כתוצאה מהמפגש והלימודים המשותפים, יוזמות המשתתפות פרויקטים לשינוי חברתי ומקדמות אותן. הסמסטר הראשון מתאפיין בלמידת תיאוריות, ובשתי קבוצות נפרדות (סטודנטיות וצעירות) ואילו הסמסטר השני מוקדש לעשייה בשטח.

 

פמיניזם מזרחי זה לכולנו

במסגרת שיתוף פעולה עם תנועת אחותי, פמיניזם מזרחי זה לכולנו הוא קורס הנפתח לראשונה לראשונה באקדמיה בישראל ומהווה את אבן הדרך הראשונה בדרך להגשמת החזון להקמת מדרסה פמיניסטית מזרחית. 

 מטרת הקורס היא להכיר למשתתפות את פניו השונים של הפמיניזם המזרחי באופן מקיף, ולעמוד על המרחבים השונים שבהם הוא פועל: כלכלה, גזע, צבע עור, תרבות ואמנות ותיאוריות קוויריות. הקורס מאפשר למשתתפות לבחון את מקומו של הפמיניזם המזרחי בישראל, להבין את הרציונל שעומד מאחוריו, ואת העקרונות לפיהם הוא פועל. המשתתפות נחשפות ליצירות שונות של יוצרות מזרחיות, מתוודעות למאבקים של הפמיניזם המזרחי.

 הקורס בנוי בצורה תהליכית, משך הקורס הינו 14 מפגשים, בני שעתיים וחצי. במהלכו, מנחת הקורס תעניק ליווי לתהליכי העיבוד הרגשי של המשתתפות, ותהיה זמינה עבורן.מתוך תפיסה פמיניסטית מזרחית המעודדת הרחבה של הדיון והצגתן של נקודות מבט שונות, בכל מפגש בקורס מתארחת מרצה אחרת המומחית בתחומה. בסיום הקורס יוענקו למשתתפות תעודות השתתפות בקורס מטעם תנועת אחותי והמכללה האקדמית ספיר (ניתן להגיש את הסילבוס ותעודת הקורס לקבלת "גמול אישי" של משרד החינוך).

 

בית הספר ליצירת מזל

בשיתוף עם קרן קציר ועם משרד הדיקן במכללה האקדמית ספיר, נפתח בית הספר ליצירת מזל בנובמבר 2014 לראשונה. 

 מטרת בית הספר ליצירת מזל היא להעניק כלים יצירתיים להתגברות על חסמים מחד, ולפיתוח הזדמנויות ו"מזל" מאידך. המפגשים בבית הספר ליצירת מזל הם אחת לשבוע, במשך סמסטר שלם. המשתתפות הן סטודנטיות שהן אמהות חד הוריות, הלומדות לתואר ראשון במכללת ספיר. התכנית מהווה מעטפת תמיכה וקבוצת שייכות, ומועברת בהנחיית עו"ס שקד אריאלי.

 

קואליציה רב תחומית ובין מגזרית לאקטיביזם פמיניסטי בדרום

במטרה להרחיב את העשייה הפמיניסטית בדרום הארץ, ובמטרה להעלות את המודעות לקיומם של צרכים ייחודים לנשים בדרום, קיים בית משלנו שולחן עגול במסגרת כנס שדרות לחברה, בנובמבר 2014. לשולחן העגול הגיעו נציגי קרנות פילנתרופיות, מנהלות ארגוני שטח "בית משלנו" פועל להקמת תשתית לשיתוף פעולה בין ארגוני נשים וארגונים פמיניסטיים, וכן בין ארגונים לבין קרנות פילנתרופיות וגורמים שלטוניים.

 

 

צרו קשר עם בית משלנו - הבית לתכניות פמיניסטיות בנגב
בית משלנו - הבית לתכניות פמיניסטיות בנגב