הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל
183X180 womens media center
שם:מרכז מדיה נשים
תחום עיסוק:לתת מענה מקיף לבעיית הייצוג והמגוון של נשים באמצעי התקשורת השונים ועל ידי כך בחברה הישראלית כולה.
שנת הקמה:2014
אתר אינטרנט:http://www.wmci.org.il/

מרכז מדיה נשים ב"אנו" נוסד במהלך 2014 ומהווה פרויקט דגל של הארגון. מטרת המרכז לתת מענה מקיף לבעיית הייצוג והמגוון של נשים באמצעי התקשורת השונים ועל ידי כך בחברה הישראלית כולה. המרכז אשר פועל בין היתר כ"האב" דיגיטלי, שם לעצמו מטרה לשנות את השיח באמצעי התקשורת שיהיה מכבד, מגוון ושיווני יותר כלפי נשים.

הוא הוקם על ידי ורד כהן ברזילי, כפרויקט אותו יזמה ענת סרגוסטי, בתפקידה כמנכ"לית אג'נדה. עם האיחוד בין אג'נדה לארגונים השדרה ועורו, הפרויקט יצא לדרך וזכה לשילוב בין מעטפת התקשורת וההכשרות של אג'נדה לבין הפורטל הדיגיטלי של השדרה.

מרכז מדיה נשים פועל בכמה מישורים:

 1. הקמת/תמיכה בתא של סוכנות שינוי  -

אנו במרכז מדיה נשים רואות חשיבות עליונה להתארגנויות של סוכנות שינוי בזירות התקשורת והקולנוע, מתוך הבנה כי התקשורת יוצרת מציאות חברתית. לפיכך סייענו להתגבשות ומיסוד תא העיתונאיות, וקבוצות פעולה נוספות כמו פורום יוצרות הקולנוע והטלוויזיה

תא העיתונאיות בעלות חזון הזהה לזה של מרכז מדיה נשים ועובדות בשיתוף פעולה מלא עם מרכז מדיה נשים. ורד כהן ברזילי שהייתי גם בין מייסדות התא מלווה את התא בפעילויות השונות כמו גם בתהליך המיסוד והעצמאות. לצד פעילות משותפות חברות התא נהנות מליווי והכשרות מקצועיות על ידי הדס בן אליהו, ממרכז שוות לקידום נשים בזירה הציבורית במכון ון ליר. תא העיתונאיות נוסד במהלך שנת 2013 ונבחר בינואר 2014 מקום 5 מתוך 100 ברשימת המשפיעים ביותר בתקשורת על ידי מגזין פורבס של גלובס.

פורום יוצרות הקולנוע והטלוויזיה בישראל מונה כ-2000 יוצרות ויוצרים. מטרת הפורום: לאגד את הקולנועניות ויוצרות הטלווזיה בישראל, לייצג, להגן ולקדם את האינטרסים המקצועיים, האמנותיים והכלכליים שלהן בפני כל גוף או מוסד הקשורים לקולנוע וטלוויזיה בישראל לדאוג לשוויון הזדמנויות לעוסקות בכל מקצועות הקולנוע והטלוויזיה בישראל, להילחם ולמגר את האפליה מרובת השנים בחלוקת המשאבים ולחייב מערכות לקטורה בישראל 

לייצוג שיוויוני של נשים וגברים בשורותיהן.

יחד הן יוצרות קהילה גדולה בת אלפי עיתונאיות ואנשי/ נשות טלוויזיה וקולנוע, המתווכות בין הפרויקטים של החברה האזרחית בנושא מגדר ישירות מול כלי התקשורת. החברות בתא מובילות מאבק להשגת שיוויון בסיקור ובייצוג. המרכז גם מעודד נשים להתקדם ולקחת חלק בצמתי קבלת החלטות ובתפקידים בכירים.

 2. הטרדות מיניות בתקשורת – המרכז תומך במיגור כל נושא ההטרדות המיניות בחברה הישראלית ובתקשורת בפרט. העלאת המודעות לנושא וטיפול בסוגיות הדיווח המפלה והמעוות בתקשורת בנושא זה. לרבות אתרים המציגים במוחצן עמדה מיזוגנית ופורנוגרפית. בין היתר על ידי הופעה בוועדות הכנסת בנושא זה, שליחת מכתבים וקמפיינים ועבודה מול איגוד מרכזי הסיוע ביצירת קוד אתי לסיקור.

 3. אתר מרכז מדיה נשים ו"מועצת החכמות" -  פרויקט מאגר המומחיות הדיגיטלי, נותן מענה לסוגיית היעדר הנשים בשיח התקשורתי. הנשים לא מופיעות בספרי ההפקה ולעיתים רק בשל כך הן לא מוזמנות לתקשורת. המאגר מקיף למעלה מ- 600 נשים מומחיות, דיגיטלי, זמין וידידותי לעבודה לכל כלי התקשורת. 

 4. מוניטורינג – המרכז יזם פרויקט של מוניטורינג (בין היתר על ידי קליטה של פרויקט אלבום הפנאלים הגברי שנוסד ומופעל על ידי שיר נוסצקי) נוסצקי תקיים מעקב יומיומי אחר כלי תקשורת בישראל, בכל מקום בו תזהה הדרה תוביל קמפיין באמצעות הרשתות החברתיות ובתמיכת כל חברות וחברי הקהילה לשינוי והעלאת המודעות ותציין את השימוש באתר מרכז מדיה נשים ככלי אפקטיבי בשינוי ולמידה.

 5. הכשרות תקשורת  - המרכז מוציא לפועל הכשרות לראיונות בתקשורת (עם דגש על הופעה מול מצלמה) לנשים מומחיות במטרה להעלות את ייצוג הנשים בתחומים בהן קולן מודר למשל: ביטחון, מדיני, כלכלה ועוד. ההכשרה אשר מועברת על ידי חברות תא העיתונאיות ופורום היוצרות, כוללת שני מפגשים: עיוני ומעשי, אשר בסופה הנשים מקבלות תעודת זהות דיגיטלית שעולה מיד לאתר מרכז מדיה נשים ותסייע להפיג את החשש של התקשורת מפני נשים שלא התראיינו בעבר. כמו כן האתר יכלול סדנאות ויטואליות חינמיות לנוחיות המומחיות המשלבות טיפים מעשיים לראיונות בתקשורת.

 6. לובי  - מתקיימת פעילות לובי מול הרשויות (עבודה מול שדולת חברות הכנסת, הוועדה לקידום מעמד האישה ושיוויון בין המינים בכנסת, הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו, הרשות לקידום מעמד האישה במשרד ראה"מ) שמטרתה להביא לידיעת כל הנוגעות בדבר את בעיית הייצוג והדרת נשים בתקשורת ולקדם רגולציה חוקית בתחום על ידי פתרון חוקי ואימוץ פעילות המרכז על ידי הרשויות ככלי אפקטיבי למאבק בהדרת נשים.

7. קמפיינים   - באמצעות "אנו" המרכז מוביל קמפיינים חשובים ומרכזיים לשיוויון מגדרי ביניהם קמפיין תכנית הפעולה 1325 (קישור). 

 8. מידע ומערכי שיעור – המרכז שואף לפתח ולהרחיב את המידע בתוכו. להביא על ידי יצירת שיתופי פעולה, כתבות, טורים ומאמרי דעה בתחום שיוויון מגדרי ותוכן פמיניסטי.  האתר יקדם ברשתות החברתיות את "פינת ההיא סטוריה" שתספר מעת לעת על אישה פורצת דרך בישראל ובעולם בתחומים שונים. בנוסף הוא שואף להציג מערכי שיעור להורדה למורות לתקשורת בבתי ספר על תקשורת בעדשה מגדרית.

03-6096585
מרכז מדיה נשים