הרשמו לרשימת התפוצה

קבלו עידכונים על פעילויות קרן דפנה

מערכת דיוור אלקטרוני  - אקטיבטרייל

הילית קראוזה ישראל / סמאח מסארווה

הילית קראוזה ישראל, פעילה קהילתית ופמיניסטית מירושלים וכותבת ותיקה ב-'פוליטיקלי קוראת', כותבת על סמאח מסארווה, אקטיביסטית ירושלמית.

סמאח 619

 

חברתי סמאח מסארווה, سماح مصاروة, אקטיביסטית ובלוגרית צעירה, מסתובבת בירושלים בחיוך כובש, בג'ינס, ועם מצלמה וחיג'אב ואין לה כוונה להתנצל על אף אחד מהפרטים הללו. בחרתי בה מפני שהיא חיה את הרעיון הפמיניסטי כפי שאני מאמינה שהוא צריך להיות בכל מקום ובכל חברה בעולם: בוחרת את נתיביה, עומדת על שלה, לא משתבצת בשום תבנית, ולאור כל אלה גם מצליחה לדחוף לשינוי סביבה באדוות הולכות וגדלות. 

האופטימיות הבלתי נלאית שלה, כמו גם המצלמה, משמשות אותה ככלים לשינוי חברתי. היא מרכזת קבוצות לימוד צילום לנשים ערביות בבית ספר לצילום ולקבוצות מורים במזרח ירושלים, מתוך אמונה שצילום יכול להיות כלי ביטוי והעצמה משמעותי, במיוחד בחברה שלא כל כך קל להשמיע בה את קולך. כבר ארבע שנים שהיא פוגשת צעירות ביישניות שעוברות תהליך מאחורי העדשה והופכות לחזקות ומודעות לכוחן. 

מסארווה חברה בצוות פרויקטים קהילתיים לשיפור אזור נחל קידרון, ומלווה גם את פורום רכזי הפרויקטים האלה. השנה היא הובילה הפקת כנס בשם "נשים חולמות סביבה" שבו נכחו כ-170 נשים ממזרח העיר ששיתפו חלומות בנושאים סביבתיים. למסארווה כך נדמה, קל דווקא להשמיע את קולה הבלתי מתפשר, הבלוג "סמאח, כלאם וטעאם" (סמאח-סובלנות, דיבורים, ואוכל) שקהלו צעירים וצעירות, כתוב ומדבר בכוונה ובניגוד למקובל בערבית מדוברת ולא ספרותית. היא מתייחסת לסוגיות, תופעות וסיפורים אישיים, ומשלבת מתכון מצולם. המזון הוא למחשבה לא פחות מאשר לחיך, כשהיא מעלה בהומור אופייני סוגיות הדורשות ריענון חברתי.

לדת יש מקום משמעותי בחייה כמייצגת עזרה וכבוד לזולת. הבחירה ללבוש חיג'אב חשובה לה, היא מספרת לי, זהו עוד סממן של החופש לבחור מבחינתה. אך גם בה היא מצליחה למצוא גם את הצדדים הקלילים... הפרוייקט הנוכחי שלה למשל, לרגל הרמדאן, הוא ספרון מתכונים בשם "יורמדאן". מתכוני קינוחים ממדינות המשתתפות בטורניר הכדורגל יורו 2016—אך בהתאמה לזמן הטורניר-חודש הרמדאן— מותאמים לטעמים רמדאניים אופיניים (מקרון צרפתי בניחוח מי ורדים ומילוי תמרים וקינמון לדוגמה). המטרה, היא מסבירה, היא גם להכניס טעמים חדשים למטבח הרמדאני המקובע, וגם להוכיח שטורניר כדורגל יכול להיות הרבה יותר מכדור שרצים אחריו גברים.

להרצאה של סמאח על קיימות בירושלים
https://www.youtube.com/watch?v=Zv3P8OFt0U8

למאמר ב"הארץ" על איך זה להיות אשה בחיג'אב שנושאת סכין קונדיטורים בתיק
http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2844569

לבלוג האוכל היפהפה של סמאח (בערבית, אבל שווה הצצה גם למי שלא קוראות את השפה) https://samahmasarwa.com/

 

פוסט זה הוא חלק מפרוייקט רמדאן נשי.